EĞİTİMÜniversite

‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’ serisinin ilkinde, üniversitelerin yeni yıla nasıl hazırlandığı konuşulacak

British Council’ın, yükseköğretim alanında öncü isimlerin konukluğunda düzenlediği ‘Türkiye’de Yükseköğretim Sohbetleri’ web seminerlerinin ilki, 28 Ağustos Cuma günü başlıyor. Serinin ilk oturumunda, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan profesyoneller, ‘Yeni akademik yıl için tahminler: Üniversiteler yeni akademik yıla nasıl hazırlanıyor?’ konusunu ele alınacak.

British Council’ın, güncel yükseköğretim konularını ve yaklaşımlarını ele almak üzere başlattığı ‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’ webinar serisinin ilki, 28 Ağustos Cuma günü başlıyor. Türkiye’den ve Birleşik Krallık’tan birçok yükseköğretim profesyonelinin konuk olacağı ‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’nin, farklı konularla, iki ayda bir gerçekleştirilmesi planlanıyor. Webinar serisi, dünyanın farklı yerlerindeki yükseköğretim uzmanlarını meslektaşlarıyla iletişime geçirerek tecrübelerini paylaşmalarını sağlıyor.

Serinin 28 Ağustos Cuma günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek ve yükseköğretim profesyonellerinin yanı sıra öğrencileri ve aileleri de ilgilendiren ilk oturumunun konusu, ‘Yeni akademik yıl için tahminler: Üniversiteler yeni akademik yıla nasıl hazırlanıyor?’ olacak. Covid-19 ile birlikte, dünyanın dört bir yanındaki okulların yanı sıra yükseköğretim kurumları da öğretim yöntemleri, pedagoji, kalite güvencesi ve akademik personel ve öğrencilerin refahı açısından kendilerini hızlı bir değişim içinde buldular. Eğitimdeki bu yeni uygulamalar kendi süreçlerini ve tecrübeleri beraberinde getirirken, aynı zamanda geleneksel yüksek öğretim uygulamalarının geleceği için de büyük bir soru işareti oluşturdu.

Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Profesör İhsan Sabuncuoğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Profesör Tuncay Doğeroğlu, York Üniversitesi Eğitim, Öğretim ve Öğrenciden Sorumlu Rektör Yardımcısı Profesör Tracy Lightfoot, Nottingham Üniversitesi Küresel ve Siyasi İlişkiler Direktörü Alex Favier’in katılımı ve British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven’in moderatörlüğünde yapılacak oturumda, ‘üniversiteler, personel ve öğrencilerin refahını nasıl sağlayacak?’, ‘üniversiteler çevrimiçi öğretimin kalitesini nasıl sağlayacaklar?’, ‘yeni harmanlanmış modeller nelerdir?’ ve ‘yeni akademik yıl için öngörüler nedir?’ gibi sorular tartışılacak ve yeni akademik yıl için kurumsal stratejiler paylaşılacak.

İngilizce olarak gerçekleştirilecek webinarda, izleyicilerin soruları konuklar tarafından canlı olarak cevaplandırılacak. Bu ücretsiz seminere kayıt, https://www.britishcouncil.org.tr/events/turkey-highereducation-%20talks web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Konuşmacılar hakkında:

– Profesör İhsan Sabuncuoğlu – Rektör, Abdullah Gül Üniversitesi, Türkiye. Dr. Sabuncuoğlu, Abdullah Gül Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü olarak görev yapmaktadır. Doktora derecesini, Wichita Devlet Üniversitesi’nden endüstri mühendisliği üzerine almıştır. 2013 yılına kadar, Bilkent Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmış ve üniversitenin Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı’nı yapmıştır. Daha sonra Bilkent Üniversitesi’nde üniversite-sanayi iş birliği merkezi kurmuş ve 2013 yılında Abdullah Gül Üniversitesi’ne geçene kadar Kurucu Direktör olarak görev yapmıştır. Dr. Sabuncuoğlu, araştırma zamanının çoğunu kurumsal değişiklikler ve küresel yükseköğretim sistemlerinin yeniden organizasyonu için harcamakta ve ‘Üçüncü Nesil Üniversite’ adı verilen, yeni bir üniversite kavramının geliştirilmesi üzerine çalışmaktadır.

– Profesör Tuncay Doğeroğlu – Rektör, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Türkiye. Prof. Dogeroğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Rektörüdür. Aynı zamanda Yükseköğretim Kalite Kurulu, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu ve İslam Dünyası Bilim Atıf Merkezi üyesidir. Türkiye Mühendislik Dekanları Konseyi (MDK) Genel Sekreteri ve Global Mühendislik Dekanları Konseyi (GEDC), Avrupa Mühendislik Eğitimi Topluluğu (SEFI) ve Uluslararası Mühendislik Eğitim Toplulukları Federasyonu’nda (IFEES) yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

– Profesör Tracy Lightfoot – Eğitim, Öğretim ve Öğrenciden Sorumlu Rektör Yardımcısı, York Üniversitesi. Prof. Lightfoot, multi-disipliner bir geçmişe sahiptir ve hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kanserin patogenezine olmasına yönelik araştırmalar yürütme konusunda 15 yıldan fazla deneyimi vardır.Ayrıca disiplinler arası lisans ve lisansüstü derecelerin tasarım ve uygulamasına sahiptir. Kendisinin odaklandığı nokta, yeni hizmetlerin geliştirilmesi ve herkesin başarılı olmasını sağlamak için gelişen, destekleyici ve dinamik bir topluluk yaratma çabasıdır. Üniversite içinde bir dizi üst düzey liderlik rolü üstlenmiştir ve Ekim 2020’den itibaren University of York’ta Öğretim, Öğrenim ve Öğrenciler için yeni Rektör Yardımcısı olacaktır.

– Alex Favier – Nottingham Üniversitesi, Küresel ve Siyasi İlişkiler Direktörü. Alex Favier Nottingham Üniversitesi Küresel ve Siyasi İlişkiler Direktörü’dür. Görev süresi boyunca üniversitenin Birleşik Krallık, Çin ve Malezya’daki kampüslerinde uluslararası hükümet ilişkilerini yürütmüş; bu kapsamda konumlandırma ve küresel düzeyde tanınmak için kampanyalar düzenlemiş, yükseköğretim politikaları oluşturmuş ve başkan yardımcısı ve üniversite yönetim kuruluna destek vermiştir. Kendisi şu anda üniversitenin Brexit süreci, sivil gündem, küresel ilişkiler ve dış ortaklarla kurumsal paydaş katılımı yöneticiliğini yapmaktadır.

Nottingham’daki rolünün dışında Alex, UUKI Yükseköğretim Forumu’nun danışma kurulunda, çeşitli sivil ve bölgesel organlarda görev yapmaktadır

– Moderatör: Ayşen Güven – British Council Türkiye Eğitim Direktörü. Türkiye’de yükseköğretim sektöründe İngilizce hizmet kalitesini ulusal ve kurumsal düzeyde geliştirmek için yoğun olarak çalışmaktadır. Ayşen, eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede 20 yıl boyunca akademik amaçlı İngilizce eğitimi için müfredat tasarımı, yansıtıcı uygulama, liderlik ve değişim yönetimi konusunda uzmanlaşmış ve Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) üzerine odaklanan bir öğretmen, eğitmen ve süpervizör olarak çalışmıştır. Halen IATEFL Özel Amaçlı İngilizce Özel İlgi Grubu’nun (ESP SIG) koordinatörüdür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.