FutbolGenelGüncelManşetSPOR

BU FORMA KOLEKSİYONU GÖRENLERİ KENDİSİNE HAYRAN BIRAKIYOR

Adana Demirspor taraftarı olan 23 yaşındaki  Doğukan Yegül forma koleksiyonu ile görenleri hayran bırakıyor. 230’dan fazla Adana Demirspor formasından oluşan bu dev koleksiyona Kuzey İrlanda ve Ukrayna gibi birçok ülkeden gelen formalar da dahil.

Formalar takım futbolcularından ziyade taraftarlar için her zaman daha farklı anlamlar taşımıştır. İşte bu anlamı 3 yıl önce kendisine hediye gelen 7 numaralı Lala forması ile keşfedip, koleksiyoner olma yolculuğuna çıkan Doğukan Yegül, hem genç yaşta nasıl Adana Demirspor’un tek forma koleksiyoneri olduğunu hem de elinde bulunan formaların hikayelerini Genç Haber’le paylaştı.

Formalarının kendisi için çok büyük anlam taşıdığını dile getiren genç koleksiyoner ; “Asla satmayı düşünmüyorum, çok büyük teklifler geldi fakat ben onları giymeye bile kıyamazken elden çıkarmam mümkün değil” dedi. 23 yaşında olmasına rağmen 230’dan fazla forma sahibi olan Doğukan Yegül formalara nasıl ulaştığını şu şekilde anlattı.

“BEN FORMALARA ULAŞMIYORUM, ARTIK FORMALAR BANA ULAŞIYOR!”


“Çok abi kardeş dediğim insan var, ben formalara ulaşmıyorum artık formalar bana ulaşıyor. Telefonuma, sosyal medya hesaplarıma kimi zaman forma fotoğrafları geliyor, lazım mı sende var mı diye, telefonumda zaten bir forma albümü var elimde var olanları ve ihtiyacım olanları biliyorum, ona göre iletişime geçiyorum, çok uğraştığım formalar da oluyor ancak bir şekilde almayı başarıyorum. Adana’nın ikinci el dükkanlarından, vintage mağazalarından, antikacılardan formalar buluyorum , aynı zamanda Türkiye’de ki diğer forma koleksiyonerlerinin bulunduğu birçok sosyal medya gruplarında aktifim” dedi. Doğukan Yegül, formaları hediye kabul etmediğine ve tüm ücretlerini kendisinin karşıladığına da değindi, ” Adana Demirspor forma koleksiyonu denilince öncelikle akıllara kulübün kendisi geliyor fakat kulüpten hiç bir şekilde yardım almadım, hediye forma dahi almadım. Kulüple yardımlaşma içerisinde olmak isterdim maddi açıdan değil kesinlikle mesela kaleci formasına ulaşmak çok
zor, formalar içerisinde en çok o sorun çıkarıyor, storeden alıp arkasına kalecinin adını yazdırmak olmaz çünkü koleksiyonda sadece maç formaları bulunduruyorum. Bu açıdan kulübün en azından yine ücret karşılığında bana forma ayırabilmesini isterdim. Adana Demirspor taraftarı olup forma hediye etmek isteyen abilerim oluyor, onlar da biz ücret almayız diyorlar ancak onlara da yeni sezon ürünlerinden alıyorum forma karşılığında. Hediye formayı kolay kolay kabul etmiyorum özellikle de yabancılardan ” dedi.

“HER FORMANIN HİKAYESİ VAR”


Formaların çok değerli hikayeleri olduğuna değinen genç koleksiyoner formayı gönderen kişilerin bile bazen bu hikayelerden haberi olmadığını söylüyor bunu ise kulübün bir arşivi olmamasına bağlıyor. ” Her formanın hikayesi var mesela o dönem kulübün maddi açıdan sıkıntıları bulunuyor kulüpten ayrılan futbolcuların formaları işlemden geçerilerek yeniden kullanılıyor. İsim bulunan yere yeni kumaş dikiliyor üzerine yeni bir futbolcu ismi yazılıyor. Bana formayı gönderen kişi forma eski sanıyor ve beğenmiyor ama aslında bambaşka bir anlam taşıyor forma. Bir forma daha var mesela bir zamanlar Adana Demirspor’un arması değiştirilmek istenmiş yeni armayla formalar üretilmiş fakat bir kez maça çıkılmış sonra hemen eski halinde dönmüş arma. O forma ile maç görüntüleri dahi yok fakat bende ise formalardan bir tane bulunuyor. ” Doğukan Yegül, forma bulmanın her zaman için çok emek istediğini ancak formaları bulmak kadar muhafaza etmenin de zor olduğunu söyledi.

“HEDEFİM KOLEKSİYONUMU MÜZEDE SERGİLEMEK”


İlerisi için hedefinin formalarını müzede sergilemek olduğunu dile getiren Doğukan Yegül, bunu tek başına gerçekleştirmek istediğini, en azından şimdilik bunu kulüple yapmak istemediğini söyledi.
Cümlelerine ise son olarak şunları ekledi ” Başta özellikle Cengizhan Dalgıç ve Osman Örs olmak üzere adını veremediğim birçok kişiye teşekkür ediyorum, Adana Demirspor taraftarı içerisinde formalara ulaşmama yardımcı olan insanlar oldu, bu da benim için çok değerli. “

Doğukan Yegül’ün forma koleksiyonunda bulunan formaları daha detaylı görmek için sosyal medya hesaplarını da ziyaret edebilirsiniz.

İnstagram: adanademirspor.forma

Twitter: DoğukanY1940

Daha Fazla Göster

Elif Erva Demircioğlu

25 Ekim 2000 Adana doğumluyum, şuan 20 yaşındayım. Lisans eğitimime Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi / Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisi olarak devam ediyorum. Kendime ait, futbol konulu bir blog sayfam var, aynı zamanda Çukurova Üniversitesine ait Radyo Üniversitede radyo programı metin yazarlığı yapıyorum. Futbol izlemekten, konuşmaktan, analiz etmekten zevk alıyorum. Spor medyacılığı, ileride bulunmak istediğim ve güzel işler başarmayı hedeflediğim bir alan. Aynı zamanda bana ulaşmak için sosyal medya hesaplarımı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Yolun açık olsun güzel kardeşim benim her zaman kardeşlerin arkanda 💙💙

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.