Başarı HikayeleriGüncelManşetÜniversite

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Türkiye’den Birinci Sırada

merika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir ekip tarafından; bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, kendine atıf oranı gibi değişkenlerden oluşan ve kompozit indikator bilimsel etki endeksi kullanılarak, dünyanın en etkili bilim insanları belirlendi.

Dünyanın en etkili 100 bin bilim insanının 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalındalistelendiği çalışma Stanford Üniversitesi’nin koordinasyonunda yürütüldü ve Plos Biology isimli bilimsel dergide yayımlandı. Çalışma, 1996-2017 yılları arasındaen az 5 makale yayınlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırıcı üzerinde yürütüldü ve 100 bin bilim adamı listelendi. Türkiye’den 196 bilim insanının yer aldığı dünyanın en etkili bilim insanları listesinde, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Türkiye’den birinci, alanında ise dünyada altıncı sırada yer aldı.

Bitkilerin mineral beslenmesi ve beslenme fizyolojisi alanında çalışmalarını yürüten ve son yıllarda dünyada yaklaşık 2 milyar insanı etkileyen ve gizli açlık olarak bilinen mikro besin elementleri noksanlığı konusuna (özellikle çinko ve iyot noksanlığına) odaklanan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi İsmail Çakmak, en etkili 100 bin bilim insanı listesinde 3394. sırada yer alarak Türkiye’den ilk sırada,AgronomiTarım alanında ise dünyada 6. sırada yer aldı.

Dünya çapında 100 bin üst düzey bilim insanın yer aldığı herkese açık veritabanına ve listeye “https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/1/files/51ba39a5-4de9-4c79-b180-f0ca4d5747ed” adresinden ulaşabilirsiniz.

İsmail Çakmak Hakkında

İsmail Çakmak, bitkilerin beslenmesi ve beslenme fizyolojisi alanında çalışmaktadır. Son yıllardaki araştırmaları bugün dünyada yaklaşık 2 milyar insanı etkileyen ve gizli açlık olarak bilinen mikro besin elementleri noksanlığı konusuna odaklanmıştır. Son 12 yıldır 15 ülkede yürütmekte olduğu araştırmalarla insanlar tarafından sıklıkla tüketilen mısır, buğday, pirinç gibi tahılların tarımsal stratejilerle çinko, selenyum ve iyot bakımdan zenginleştirilmesi ve insanlarda yaygın gizli açlık probleminin azaltılması konusunda çalışmaktadır.

Scopus veri tabanına göre uluslararası bilimsel dergilerde 200’ün üzerinde makale yayınlamıştır. Bu makalelere Scopus’a göre 17 400 kez ve Google Akademik verilerine göre 32 200 kez atıf yapıldı. H-indeks değeri, Scopus’a göre 70 ve Google Akademik’e göre 91’dir.

2017 ve 2019 yıllarında,Clarivate Analytics (Thomson Reuters) tarafından,makaleleri dünyada en çok atıf alan bilim adamları (Highly Cited Researchers)listesine seçildi.

1999 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü,2005 yılında Gübre Endüstrileri Birliği Uluslararası Norman BorlaugBitki Besleme Ödülü (Paris), 2007 yılında Avusturalya-Crawford Fund“Derek Tribe” madalyası (Canberra),2014 yılında Almanya-Alexander von Humboldt Vakfı “Georg Forster Araştırma Ödülü” (Berlin), 2016 yılında Uluslararası Bitki Besleme Enstitüsü- Bilim Ödülü(Atlanta) ve 2016 yılında Dünya Bilimler Akademisi Tarım Bilimleri Bilim Ödülünü aldı (Trieste).2012 yılında Avrupa Akademisi’ne ve Türkiye’de Bilim Akademisi’ne üye olarak seçildi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Budak da Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Arasında yer aldı.

Otomotiv, havacılık, enerji, savunma, medikal, genel makina, kalıpçılık vb. sektörlerde yaygın bir üretim yöntemi olan talaşlı imalat ve bunların üzerinde yapıldığı CNC takım tezgâhları üzerine çalışmalar yapan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Erhan Budak, en etkili 100 bin bilim insanı listesinde Endüstri Mühendisliği ve Otomasyon alanında yer aldı.

Erhan Budak Hakkında

Erhan Budak, makina mühendisliğindeki lisans ve yüksek lisans derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden aldıktan sonra doktorasını 1994 yılında Kanada’nın British Columbia Üniversitesi’nde Üretim Otomasyonu Laboratuvarı’nda tamamlamıştır. 1994-2000 arasında üretim Ar-Ge mühendisi olarak jet motoru üreticisi olan Pratt & Whitney Canada şirketinde çalışmıştır.

2000 yılında Sabancı Üniversitesi’ne katılarak Üretim Araştırma Laboratuvarı’nı kuran Erhan Budak, 2003 yılında komplex uçak motoru parçalarının üretimi alanında alanında yaptığı çalışmalardan ötürü Uluslararası Üretim Mühendisliği Araştırma Akademisi CIRP (www.cirp.net)tarafında Taylor Madalyası’na layık görülmüştür. 2008’de talaşlı imalat süreçleri ve takım tezgahları üzerine çözümler geliştiren Maxima İmalat Ar-Ge firmasını kurmuştur. Maxima hala hazırda değişik havacılık, savunma, otomotiv vb. firmalarına hizmet vermektedir.

Erhan Budak’ın talaşlı imalat ve takım tezgâhları üzerine 200’e yakın bilimsel yayını ve konferans bildirisi bulunmaktadır. Bu yayınlara aldığı 10 000 den fazla atıfla H-index’i 50’ye yaklaşmıştır (Google Akademik). İlgi alanları arasında akıllı imalat, takım tezgahları, talaşlı imalat, süreç modelleme ve benzetimi, hassas ve hızlı imalat vardır. Erhan Budak üretim mühendisliği alanında uluslararası olarak önde gelen birkaç derginin yardımcı editörlüğünü yapmakta veya editör kurulunda görev almaktadır. 2018 yılında talaşlı imalata yaptığı katkılardan dolayı Mustafa Parlar Bilim Ödülüne layık görülmüştür.

Daha Fazla Göster

Mihriban Kurt

Çukurova Üniversitesi Radyo ve Televizyon 1. sınıf öğrencisiyim. Instagram'da Sporcups adı altında güncel olarak basketbol haberleri paylaştığım bir sayfam var. Sosyal Medya'da beni takip etmek isterseniz adımın bulunduğu kısımda sosyal medya hesaplarım mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.