ETKİNLİKGenelGeziKÜLTÜR SANATMüzeSergi

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

  • Beykoz Cam ve Billur Müzesi, adını Osmanlı döneminde bu semtte kurulan ve devrinin en önemli cam fabrikası olan Beykoz Cam ve Billurât Fabrika-i Hümâyûnu’ndan almaktadır. 
  • Müzenin arazisi yaklaşık 360 dönümdür. Müze alanı içerisinde bulunan ormanlık alan, 117 farklı ağaç türüne ev sahipliği yapması bakımından aynı zamanda botanik müze özelliği taşıyor. 
  • Müzenin tarihî binası ise Mısır Hidivi İsmail Paşa’nın kapı kethüdası olan ve Sultan Abdülaziz tarafından paşalık rütbesi verilerek vezirliğe kadar yükseltilen Abraham Paşa tarafından yaptırılmıştır.
  • Abraham Paşa, 1837 yılında İstanbul’da doğmuştur. Paris’te Collége Sainte-Barbe’dan mezun olan Paşa, Türkçe, İtalyanca, Ermenice ve Fransızca öğrenmiştir. Çeşitli devlet görevlerinde bulunmuş, İstanbul hayatı içinde parlak kişiliği ile de ünlenmiştir. Abraham Paşa’nın yaptırdığı yapılardan günümüze kalan ahır binası, Millî Saraylar tarafından 3 yıl süren restorasyon çalışmaları ile müzeye dönüştürülmüştür.
  • 19. yüzyılın mimari özelliklerini taşıyan bina, U planlı bir düzenleme içinde avluyu kuşatan benzer mekânların çoğaltılmasına dayanan modüler bir yapı olup cepheleri alt katta yuvarlak kemer açıklıklarıyla hareketlendirilmiştir. Taş örgüsü ve Batı etkili görkemli yapısıyla özgün müze mekânları sunmaktadır. Tematik olarak düzenlenen müze 12 bölümde Türk cam sanatının gelişiminin ve Avrupa camlarının sergilendiği, Türkiye’nin ilk ve en zengin cam müzesi olmasıyla büyük bir öneme ve değere sahiptir.
  • Müzede başta Türkçe olmak üzere yabancı dilde 60 eserin yer aldığı kütüphane, süreli sergi alanı, çocuklara yönelik eğitici atölyesi, seçkin lezzetler sunan kafesi ve cam eserlerin satışa sunulduğu hediyelik eşya bölümü de bulunmaktadır. 
  • Müze hafta içi her gün saat 09.00 ile 18.00 arası ziyarete açık olup Beykoz ilçesinde Mehmet Yavuz Caddesinde yer almaktadır. 
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.