Genel

Gençlik Raporun Üçüncüsü Belli Oldu

Ülkemizde gençlerin yaşam kalitesini inceleyen Türkiye’de İyi Olma Hali Araştırma Raporu’nun üçüncüsü açıklandı.

Habitat Derneği ve Infakto RW Ortaklığında gerçekleştirilen rapor, çevrimiçi toplantı ile kamuoyuna sunuldu.

Sonuçlar, öne çıkan başlıklar şeklinde Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve Infakto RW’nin kurucusu Emre Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen oturumda gerçekleştirildi.

Gençler için yeterli iş fırsatı yaratılmadığını söyleyen Sezai Hazır, açıklamalarına şöyle devam etti: ” Gençler için yeterli iş fırsatı yaratılamamaktadır. Bizim açımızdan bu verilerin en önemli çıktısı, gençlerin girişimciliğe yönlendirilmesi ve girişimciliği bir kariyer alanı olarak benimsemelerini sağlamak için çok daha fazla çalışmamız gerektiğidir. Girişimciliğin desteklenmesi ve teşviki yalnızca gençleri kendi girişimlerini kurmaları anlamında değil, kurulacak olan girişimlerin sayısının artmasıyla yaratılabilecek istihdam fırsatları bakımından da büyük önem arz ediyor. Ancak raporda gençlerin girişimcilik özelindeki algıları bizlere hala kat etmemiz gereken çok mesafe olduğunu gösteriyor.”

Bir diğer açıklamada ise gençlerin uzaktan eğitime sıcak bakılmadığına yer almaktadır. Rapora göre, Çalışan gençlerin yüzde 69’u işyerinden çalışmayı tercih etmektedir. Esnek çalışma ve uzaktan çalışma biçimlerini tercih ettiğini söyleyenlerin oranı ise sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 4 olmuştur. Bu tablonun ortaya çıkışındaki en önemli unsur gençlerin uzun karantina süreçleri sırasında evden çıkamıyor ve iş/okul arkadaşları ile sosyalleşme ihtiyaçlarını gideremiyor oluşundan ileri gelmektedir.

Daha Fazla Göster

Merve Uçan

Merhaba, Ben Merve. Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı ve Medya Bölümü öğrencisiyim. Gazetecilik hayatıma üniversitenin ikinci sınıfında başladım. Fakültemizin gazetesi olan "Kampüs Haber" de, etkinlik haberleri ve özel haber yazdım. Daha sonra okulumuzun rektörlük kısmında muhabir olarak çalıştım. Haber metni yazma ile birlikte, fotoğraf çekimi, tasarım programları (Photoshop, Premiere, Illustrator) gibi alanlara da hakimim. Dijital gündemleri yakından takip ediyorum. Sosyal medyayı yakından takip ediyorum. Farklı içerikler de olmak üzere, daha çok bu alan ile ilgili haberler yazıp, siz değerli okurlarımıza paylaşmayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.