GenelGörsel SanatlarKÜLTÜR SANATTiyatroTürkiyeÜniversite

KEŞANLI ALİ OYUNUYLA SEYİRCİLERİ BÜYÜLEDİLER

TİYATRO SAHNELERİNDE YÜZLERCE KEZ SAHNELENEN KEŞANLI ALİ DESTANI, BU DEFA DA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN SAHNEYE ONURA EDİLEREK SAHNELENDİ. OYUN İLK GÖSTERİMİNDE SEYİRCİLER TARAFINDAN YOĞUN BİR TALEP OLDU

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü akademisyen ve öğrencileri, uzun zamandan beri hazırlandıkları Keşanlı Ali Destanı ile görücüye çıktı. Performansları ile hayranlık uyandıran ve salonu tıklım tıklım dolduran seyirciye “tiyatro ziyafeti” çeken Prof. Dr. Ayşe Pınar Aras yönetmenliğini üstlendiği ekip, oyun sonunda dakikalarca alkış aldı.

SEYİRCİ İLE BİRLİKTE İLK HEYECAN

Şimdiye kadar farklı tiyatro sahnelerinde belki yüzlerce defa oynanan, bu arada filmi de çekilen Haldun Taner’in klasik eseri Keşanlı Ali Destanı, dün akşam bu defa Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ilk defa seyirci ile buluştu ve yoğun bir ilgiyle karşılaşıldı.

Tiyatro eğitimi almak için Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni tercih eden öğrenciler açısından “bir büyük şans” olarak görülen Ayşe Pınar Aras’ın yönetiminde hazırlıklarına başlanılan oyunda radikal değişiklikler de yapıldığı, oyunla özdeş hale gelen, alışık müziklerin yerine, yine aynı fakültenin eğitim kadrosunda yer alan Orhan Kaplan’ın yeniden bestelediği şarkılara yer verildiği gözlendi. Oyunun konusu ise bir yanda mertlik belası, bir yanda aşk yarası… İşlemediği bir cinayetten ötürü “mahkûm ve kahraman” olan Keşanlı Ali ile kenar mahalle güzeli Zilha’nın imkansız aşkı. Masal kadar uzaktaki şehre tepeden bakan Sineklidağ’da geçen bol şarkılı bir kahramanlık parodisi. Haldun Taner’in epik başyapıtı, Türk tiyatrosunun eşsiz klasiği seyircilerle buluştu. 

TALİHSİZLİK!

Oyunda sadece son sınıflardan değil, birinci ve ikinci sınıflardan da öğrencilere sorumluluk yüklendiği Keşanlı Ali Destanı’na protokol anlamında ilginin “vekil” düzeyinde kalması “şanssızlık” olarak tanımlandı.

Oyunun gösterime girdiği ilk akşama gelme zahmetinde bulunmayan şehir protokolünün çok şey kaybettiğini belirten seyirciler, “Böyle güzel bir akşamda, böylesine mükemmel bir oyunu izlemeye gelmeyenler, sadece oyunu seyretme adına fırsat tepmekle kalmadı, aynı zamanda harcanan büyük emeği, dökülen teri takdir etme alicenaplığından da yoksun kaldılar. Oysa marifet iltifata tabidir diye bir söz var. Bu sözü aslında herkesin, özellikle de yönetici katlarında oturanların iyi bellemeleri ve buna göre hareket etmeleri gerekir gerekir” dediler.

Sadece oyuncularının performansı ile değil, aynı zamanda sahne tasarımı, ışığı ve kostümleriyle de dikkat çeken oyuna, bir başka akademisyen, Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Özer Akçay ve arkadaşları da canlı olarak eşlik ettikleri oyuna Orhan Kaplan’ın yeniden bestelediği şarkılarıyla renk ve güzellik kattılar.

Aras,”Böyle imkanların tiyatro bölümü olan hiçbir üniversite tarafından sağlandığını tahmin etmiyorum

İki perdelik oyunun sonunda kısa bir konuşma yapan Ayşe Pınar Aras, gösterilen ilgiye teşekkür etti. Kendilerine sağlanan imkanların çokluğundan bahseden, “Böyle imkanların tiyatro bölümü olan hiçbir üniversite tarafından sağlandığını tahmin etmiyorum. Buna adım kadar eminim” diyen Pınar Aras’a Rektör Vekili Prof. Dr. Atilla Keskin tarafından çiçek takdim edildi. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Berkli de yaptığı konuşmada, emeği geçen herkesi kutladı.Gösterim şuan Güzel Sanatlar Sahnesinde devam ederek tüm Erzurum halkına tiyatro ziyafeti çekirdiler.

Yazan: Haldun TANER

Yazan: Haldun TANER

Yöneten: A. Pınar ARAS

Yönetmen Yardımcısı: Tamer TEMEL

Dramaturg: Ezgi Deniz ALPAN

Dekor Tasarım: Selim CİNİSLİ

Kostüm Tasarım: Bekir BEĞEN

Özgün Müzik: Orhan KAPLAN

Orkestra Şefi- 

Işık Tasarım: Fatih YARŞİ

Reji Asistanı: Ceyda Zuhal ŞAKAR, M. Burak DİKİLİTAŞ, Oğuzhan SARIKAYA, 

Dramaturgi Ekibi: B. Timur BAYTEMİR, Ceyda Zuhal ŞAKAR, M. Burak DİKİLİTAŞ, Mehmet Altay DEMİR, Sercan KÜTÜK, Sevda Gül DEMİRCİ

Orkestra: 

Doç. Dr. Ş. Özer Akçay – Gitar

Eren Aydın – Keman

Celal Ercan – Piyano

Bahadır Hüseyinoğlu – Bas Gitar

Ahmet Acar – Perküsyon

Fotoğraf ve Video: İLETİŞİM FAK. TV KOORDİNATÖRLÜĞÜ KAMERA ve FOTOĞRAF ÇEKİM EKİBİ; 1) Ekip Sorumlusu, Orhan BERŞE 2) Mert HAMARAT 3 )Mehmet Ali TURAN 4) Mümin FAYİZ 5 ) Zeynep KESKİN 6) Davut TANAS 7) Maryam JUMANYAZOVA

Afiş Tasarım & Broşür Tasarım: 

Tasarım Ekibi: Alican Keleş, Şura Albay, Arzu Er, Doğukan Karadeli, Leyla Momyak, Barış Anıl Baday

Kamil CİVELEK, Erzurum Devlet Sezai YILMAZ, Emre bey ve Merkez Atölye çalışanlarına 

OYUN KİŞİLERİ

Ahmet BOZAVLI– Ali

Simge Uzun – ZilhaNevvare

Deha BEŞYILDIZ – İzmarit Nuri

Selçuk AĞIRMAN – Derviş Dayı

Yusuf Can GÜR – Beşvakit Niyazi 

Yunus Emre ALTUN – Temel

Gülşah CANBAKAL – Şerif Abla

Alperen BAHAR –  Uzun Polis- Manyak Cafer

Doğukan PASLI – Kısa Polis

Elif SİREN – Hafize

Yusuf ARAZ – Çakal Rüstemİhya Onaran

Murat UĞURLU – Teke KazımŞoför- Mahalleli

Ekrem KARA – Sipsi Selim – Profesör

Tude ALACA –  Madam Olga, Mahalleli

Özge AY – Filiz Onaran, Mahalleli

Furkan AKBULUT – Ahsen, Mahalleli

Uğur Can DELİKTAŞ Hidayet

Beril AKTÜRK Hizmetçi Kadın, Mahalleli

Sadullah ÖNGEN –  Kürt Sabri, Mahalleli

Saim Emirhan KUMRU – Bülent Onaran, Mahalleli

Emine Nursel KONAL – Lütfiye, Mahalleli

Sıla BIÇAKÇIOĞLU – Varlıklı Kadın, Mahalleli

 Nilgün KARAHASAN- Mahalleli

 Emine Nursel KONAL- Mahalleli

Emincan KARSLI – Mahalleli

Daha Fazla Göster

Mert HAMARAT

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ -İLETİŞİM FAKÜLTESİ (GAZETECİLİK ) , Photojournalist, Documentary & Street Photographer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.