DÜNYASPOR

Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) 2021 Yılına Ertelendi

5-6 Eylül tarihlerinde Afyonkarahisar’da yapılması planlanan Dünya Motokros Şampiyonası(MXGP) ve Türkiye Fest artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle iptal edilerek, 2021 yılına ertelendi.

“HER TÜRLÜ HAZIRLIĞIMIZI YAPMIŞTIK”

Yarışmalar öncesi her türlü hazırlıklarını yaptıklarını kaydeden Başkan Zeybek, “Yarışın yapılabileceği, ortam hazırlandı. Ama maalesef dünyayı kasıp kavuran koronavirüsten dolayı bazı organizasyonları ötelememiz gerekiyordu.” dedi. Yarışı gerçekleştirebilmek için çok uğraştıklarını ifade eden Başkan Zeybek, şöyle konuştu:”Ama maalesef son günlerde bayramdan sonra Afyonkarahisar ve Türkiye genelinde ciddi bir salgın ortaya çıktı. Organizasyon sırasında insanların maske, mesafe ve hijyene çok fazla riayet edilemeyeceği hasıl olduğundan dolayı bu yılı gelecek yıla öteleyelim istedik. Her türlü hazırlığımızı yapmıştık. Ödemeler gerçekleşmişti. Salgından dolayı öteleme mecburiyetimiz hasıl oldu. Federasyon yetkilileriyle görüşerek, Gençlik Spor Bakanımızla görüşerek spor yetkilileriyle görüşerek bir sonraki yıla ötelememiz gerekti. Bu kararı aldık.” dedi.

“İNSAN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

İnsan sağlığının her şeyden önemli olduğunu vurgulayan Başkan Zeybek; “Afyon Motor Sporları Merkezi’nde 4-5-6 Eylül’de yapmayı düşündüğümüz şampiyona, artan koronavirüs vakaları ve sporcuların sağlığı göz önüne alınarak bu sene takvimden çıkarıldı. MXGP Türkiye organizasyonunu seyircisiz ve coşkusuz olarak düzenlemek istemedik. Sağlık ve kendinizi güvende hissetmek her şeyden önce gelir. Son zamanlarda artan yeni tip koronavirüs (Kovid 19) vakalarından dolayı riskgiderek yükselmeye başladı. MXGP Türkiye organizasyonu, Spor Turizmi kapsamında hem konaklama hem de bölge ekonomisine katkısı nedeniyle önemli bir organizasyon. Afyonkarahisar Belediyesi olarak bugüne kadar yapılması gereken bütün hazırlıkları yapıp pisti hazır hale getirdik. Sporcular ve takımlar için sağlık önlemleri en iyi şekilde alındı. Afyon Motor Sporları Merkezi’ne Dünya Şampiyonası öncesi çevre duyarlılığı kapsamında binlerce fidan dikildi” dedi.                

“2021’DE TÜRKİYE MOTOFESTTE ULUSLARARASI BİR KİMLİK KAZANDIRACAĞIZ”

Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ise yarışmalar öncesi pistin hazır hale geldiğine dikkat çekerek; “Sahada gördüğünüz pistimiz şu anda yarın Dünya Şampiyonasına yapımına hazırdır. Alt ve üst yapımızla belediyenin çalışanlarının büyük emekleriyle yarış yapılacak hale geldi.” diye konuştu.

Desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür eden Akülke; “Ağaçlandırma, yeşillendirme saha içindeki alt yapı çalışmaları farklı organizasyonlardaki kullanım çalışmalarla devam edeceğiz. Yarışın yapılabilmesi için son dakikaya kadar büyük çaba ve emek sarf ettik. Olması için ne gerekiyorsa yaptık. Hatta bu yarışın ülkemiz adına çok önemli olduğu ülke imajını yurt dışında çok daha fazla verebileceğine inandığımız için yarışın olması için her türlü emeği vermemize rağmen Kovid – 19 salgını bizleri de vurdu. Dünya Motokros Şampiyonasını 2021’de çok daha büyük coşkuyla çok daha büyük sporcu katılımıyla özellikle bu yıl Afyonkarahisar Motofesti Türkiye Motofest olarak ismini değiştirmiştik. Motofestinde uluslararası bir kimlik kazanacağına inanıyorduk. Bunun içinde çabalarımız vardı. Bu çabalarımız devam edecek. 2021’de Türkiye Motofestte uluslararası bir kimlik kazandıracağız. 2021 Türkiye Motofestte Türkiye’nin en büyük starını getirmeye çalışacağız. Şimdiden onun çalışmalarına başladık. Salgınla ilgili son yaşanan artışlar nedeniyle FIM Dünya Motokros Şampiyonası’nı bu sene ülkemizde düzenlemeyeceğiz. Önümüzdeki sene çok daha coşkulu bir şekilde yeniden dünyanın en hızlı sporcularını ağırlayacağız.Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Afyonkarahisar Valiliği’ne, Afyonkarahisar Belediyemizin tüm çalışanları ile Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun ekiplerine çok teşekkür ederim” dedi.

Daha Fazla Göster

Mihriban Kurt

Çukurova Üniversitesi Radyo ve Televizyon 1. sınıf öğrencisiyim. Instagram'da Sporcups adı altında güncel olarak basketbol haberleri paylaştığım bir sayfam var. Sosyal Medya'da beni takip etmek isterseniz adımın bulunduğu kısımda sosyal medya hesaplarım mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.