Genel

DEVLET HASTANELERİNDE RANDEVU SİSTEMİ


Son zamanlarda aşı ile birlikte hastanelere artan yoğun ilgi beraberinde randevu bulamama, bulunduğu zaman ise kimi polikliniklerde aylar sonrasına randevu oluşturma sorununa yol açtı. Birçok vatandaş MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) Alo 182 üzerinden devlet hastanelerinde randevu bulamamaktan zorluk çekiyor. Hastalar şikayetlerini sosyal medya ve gerekli mercilere başvurarak çözmeye çalışıyor. Sosyal medyadaki şikayetlerin bazıları şunlar:

  • 1 aydır kızıma göz doktorundan randevu almaya çalışıyorum. 9 yaşındaki kızımın uzağı görmediğini fark ettik. Randevu bulamıyoruz. Kızım o durumda okula gidiyor ve çok zorlanıyor.
  • Dahiliye polikliniğine bakılmak için bile 4-5 gün bekliyorum, bu nasıl bir sağlık sistemi, kadın doğum için üç hafta sıra bekledim. Hastane sıra vermiyor. Haftalarca bekle ne olacak bu durum.
  • Kardiyoloji gibi önemli bir yere aylar sonrasına bile alamadığım rezalet ötesi bir durum. Aort gibi önemli bir yeri kontrol ettirmek istiyorum ancak randevu yok, hiçbir hastanede yok. Pandemi ile beraber hastalarda oluşan psikolojik sorunlar, korona mı bulaştı korkuları, en ufak bir hastalıkta dahi hastaneye gidip muayene olma isteği sağlık çalışanlarını çok zorladı. Birçok hastanın tereddütler ile hastaneye gelmesi randevuları doldurarak gerçekten hasta olan kişilerin mağdur olmasına sebep oldu.
    Pandemi döneminde üzerlerine binen iş yükünün fazla olması birçok sağlık çalışanın da emeklilik ve istifasını beraberinde getirdi. Bu durum ile alakalı bir sağlık çalışanının sosyal medya şikâyeti şöyle:
  • Hekimim, her gün sabah 36 randevumun 36’sı da dolu, bir tane boş yer yok. Gelen sayısı da maksimum 25 yani en az 10 hasta randevusuna gelmiyor. Bu her gün tekrar ediyor. Kapıda randevu alamayan hastalar ise “Hocam randevu alamadık buradan sıra alsak olur mu?” diye resmen yalvarmaktalar. Randevusuna gelemeyenlerle alakalı yaptırım yok. İnsanlar keyfi randevu alıyor ve gelmiyor. Sorunların birçoğu bunlar gibi ve bu sorun hakkında çözüm bulunabilmiş değil.
    HABER: SEVGİ UYSAL
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.