3DFuarManşetÜniversite

VENICE VR EXPANDED 2020 ŞEÇKİLERİ İSTANBUL’A GELİYOR

KOÇ ÜNİVERSİTESİ KARMA LAB VE SOHO HOUSE İSTANBUL, “VENICE VR EXPANDED 2020” ŞEÇKİLERİNİ İSTANBUL’A GETİRİYOR

KOÇ ÜNİVERSİTESİ KARMA LAB VE SOHO HOUSE İSTANBUL, “VENICE VR EXPANDED 2020” ŞEÇKİLERİNİ İSTANBUL’A GETİRİYOR

Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı ve Soho House İstanbul, 2-12 Eylül tarihleri arasında Venedik Bienali’nin “Venice VR Expanded 2020” seçkisine ev sahipliği yapıyor. Venice VR Expanded 2020, izleyicileri 24 ülkeden 44’ün üzerinde sanatçının sanal gerçeklik projelerinin dünya prömiyerleriyle buluşturuyor. Tüm eserler sanal gerçeklik teknolojilerinin en yaratıcı uygulamaları arasından seçilmiş ve Venedik Film Festivali’nde yarışıyor. “Venice VR Expanded 2020”, animasyon film yapımcılarından bağımsız yönetmenlere, sanatçı ve oyun tasarımcılarından hikâye anlatıcılarına kadar yaratıcılığın farklı alanlarından uzmanları sanal gerçeklik yapımlarında bir araya getiriyor.

Küresel salgın günlerinde fiziksel olarak bir araya gelmenin zorluğu nedeniyle 125 yıllık Venedik Bienali (La Biennale di Venezia) tarihinde ilk kez programını çevrimiçi yayınlayarak dünya çapındaki seçkin mekânlarda izleyicilerle buluşacak.

Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı ve Soho House İstanbul’un işbirliğiyle; Portland, Amsterdam, Barselona, Berlin, Kopenhag, Cenevre, Hangzhou, Modena, Montreal, Moskova, Paris, Taipei ve Venedik’le birlikte İstanbul’da bu yaratıcı ağın bir parçası haline geliyor.

Bu kapsamda İstanbul, 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Venedik Bienali’nin “Venice VR Expanded 2020” seçkisine ev sahipliği yapacak. “Venice VR Expanded 2020” İstanbul uydu etkinliği KARMA LabSoho House İstanbul, Raptor Dance Studios, Muse VRX Topia iş birliğiyle hazırlanıyor.

Venice VR Expanded 2020, Venedik Uluslararası Film Festivali çerçevesindeki resmi yaratıcı VR yarışmasıdır. Bir sanat formu olarak sanal gerçeklik (VR), merakı teşvik ediyor ve farklı deneyimlerin paylaşılmasına yardımcı oluyor. Sanal gerçeklik teknolojileri, hikâye anlatımının da yeni olanaklarını keşfetmemizi sağlıyor. Sinema zamanı manipüle ederken, sanal gerçeklik de mekanı/uzamı manipüle ederek; deneyimleyen izleyicilere görsel ve işitsel manzaralar aracılığıyla gerçekçi veya sanatsal 360 derecelik bir deneyim sunuyor.

Venice VR’ı nasıl deneyimleyebilirsiniz?

2-12 Eylül tarihleri arasında Soho House İstanbul’da düzenlenecek olan Venive VR Expanded içeriklerini deneyimleyebilmek için etkinlik biletlerine, BuGece’den ulaşılabiliyor. Biletlerini alan izleyiciler, karma@ku.edu.tr mail adresinden gün ve saat üzerinden rezervasyon yaptırarak, 1 saatlik seans sırasında programdan seçecekleri içerikleri izleyebilecek. Daha uzun süreli içerikleri deneyimlemek isteyen ziyaretçiler, 2 bilet ile arka arkaya 2 seans rezerve edebilirler.

Hijyenik bir VR deneyimi

Soho House Istanbul’un sinema katındaki geniş bir alanda, her bir kişi arasında en az 2,5 metre mesafe olacak şekilde aynı anda mekânda en fazla 18 kişi bulunacak. Bu kapsamda rezervasyon sistemi ile çalışılacak ve her ziyaretçi 50 dakika boyunca kendileri için ayrılmış bölümde, temizlenmiş ve maskeli VR cihazları ile içeriği deneyimleyecek. Her cihaz, deneyim öncesinde uluslararası standartlara uygun şekilde temizlenecek ve kullanıcıya steril şekilde sunulacak. Rezervasyon için karma@ku.edu.tr adresine ulaşabilirsiniz.

Etkinlik programında hangi içeriklerin hangi model VR gözlüklerde deneyimlenebildiği bilgisi yer alıyor, bilet alınan VR gözlüğünün izlenmek istenen içerikle uyumlu olduğundan emin olunması gerekiyor. İzlenmek istenen içeriğe karar vermek için, mekana gelindiğinde ekiplerin önceden hazırlamış olduğu farklı menüler arasından da seçki yapılabiliyor. Rezerve edilen saatten 15 dakika önce mekanda olunması ve etkinlik alanına gelirken hijyen açısından izleyicinin kendi kulaklıklarını getirmesi öneriliyor. Tüm içerikler orjinal dilinde, bazıları ingilizce altyazılı sunulmakta olup, 14 yaş ve üstü seyirci kitlesine uygundur.

Koç Üniversitesi KARMA Lab Hakkında

Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı , 2019 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile KUAR Araştırma Merkezi bünyesinde yeni nesil etkileşimli medya teknolojileri (AR/VR/MR=XR) alanında sosyal fayda yaratmak ve araştırma faaliyetleri yürütmek misyonu ile kurulmuştur. KARMA Lab çatısı altında grafik ve anlatı sanatçıları, XR geliştiricileri, psikoloji ve nörobilim uzmanları, mühendisler ve bilgisayar bilimcilerinden oluşan çok disiplinli ekipler bir araya gelmektedir.

XR ile fark yaratmak amacıyla araştırma yapılan ve özel çözümler tasarlanan alanlar arasında; yeni hikaye anlatı biçimleri, kapsayıcı deneyimler üzerinden yaparak öğrenme yöntemleri, veri ve bilgi görselleştirme teknikleri ile akıl, beden ve ruh sağlığı farkındalık uygulamaları yer almaktadır. Bu uygulamalar sağlık, kültürel miras, eğitim ve endüstri alanlarında sıçrama ve çarpan etki yaratma amacı taşımaktadır. KARMA Lab’ın çalışma alanı içerisinde; yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren bireyler, karar verici ve politika yapıcılar, veya çeşitli endüstrilerde faal tasarımcı ve geliştiricilerin farklı ihtiyaçları göz önüne alınarak, özel olarak geliştirilmiş eğitim programları açmak, XR projeleri için tasarım, geliştirme danışmanlığı ve geliştirme hizmeti sağlamak ve geleceğin özgün XR deneyimleri için araştırma faaliyetleri yürütmek yer alır.

Soho House & Co hakkında

1995 yılında CEO’su Nick Jones tarafından kurulan Soho House, film, medya ve kreatif sektörlerde çalışan kişilere özel bir üyelik kulübü olarak yola çıktı. Grup zamanla restaurant, sinema, spa ve otelleri de sunduğu hizmetler arasına ekledi. Dünyanın dört bir yanındaki 27 kulübünün hepsi tek bir amaca hizmet ediyor: benzer hayat tarzı ve görüşlerine sahip olan üyeleri ve misafirleri için rahat ve her zaman kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ortam yaratmak.

Soho House, İstanbul’daki kulübünün kapılarını 2015 Mart’ta açtı. Şehrin yaratıcılık merkezi Beyoğlu’nda bulunan ve 1873 yılından kalma Palazzo Corpi’nin tarihi yapılarına ve bahçesine yayılan Soho House’ın bünyesinde; kulüp alanı (Palazzo Corpi), 87 adet otel odası, The Allis ve Cecconi’s restoranları, Cowshed spa, Cowshed Active gym, sinema salonu ve özel etkinlik alanları yer alıyor. 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.