Başarı HikayeleriGenelGüncelKÜLTÜR SANAT

TUNCEL KURTİZ’İN 8. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ

Bugün sinema ve tiyatro oyuncusu, senarist ve yönetmen Tuncel Kurtiz’in 8. Ölüm yıl dönümü.

İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, 1978 yılında senaryosunu Yılmaz Güney’ın yazdığı, Zeki Ökten’nin yönettiği Sürü filmiyle zirveye çıkmıştı.

1979 yapımı Gül Hasan filmiyle ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirmişti. 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştı.

Erol Keskin, Hadi Çaman, Erol Günaydın ile birlikte Genar Tiyatrosu’nu kurdu.

80’li yıllarda yurtdışında yaşamaya başladı.

2006’da Hacı, 2007’de Asi adli TV dizilerinde oynadı. 2009 yılının başında vizyona girmiş olan Güz Sancısı filminde oynamıştı. Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve ün kazanmıştır.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Balıkesir’in Güre Beldesi’nin Çamlıbel köyünde eşi ve kayın biraderi ile beraber işlettiği Zeytinbağı adlı butik otelde ünlü dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı programı yapmıştır. Aynı yıl BBC Hayat belgeselini seslendirmiştir. Birçok ulusal ve uluslararası ödülün yanı sıra, Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü aldı.

Kurtiz, 27 Eylül 2013’te İstanbul’daki evinde kalp krizi sebebiyle 77 yaşında hayata gözlerini yumdu. Mezarı Balıkesir Edremit İlçesi’nde Çamlıbel Köyü’nde bulunmakta.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.