ETKİNLİKFestivalGüncel

TEKNOFEST 2023 Türkiye Birincisi Bilfenli Öğrenciler

Bilfen İzmir İlköğretim Okulu öğrencilerinden Defne Duman, Deniz Ekici ve Aras Şimşek’in yaptığı proje, TEKNOFEST 2023 “İnsanlık Yararına Teknoloji” kategorisi “Sosyal İnovasyon” Yarışması”nda Türkiye birinciliğe layık görüldü.

27 Nisan – 01 Mayıs tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde Bilfen İzmir Ortaokulu 5.sınıf öğrencilerinden Defne Duman, Deniz Ekici ve Aras Şimşek’in Fen Bilimleri öğretmeni Duygu Dilay Görgülü danışmanlığında hazırladığı “Gıda İsrafının Azaltılmasını Sağlamaya Yönelik Akıllı Buzdolabı Tasarımı” projesi, “İnsanlık Yararına Teknoloji” kategorisi “Sosyal İnovasyon” yarışmasında Türkiye 1.si oldu. Yarışmaya katılan 48.627 proje arasından seçilen öğrenciler okullarına ve ailelerine büyük gurur yaşattılar.

Tasarladıkları akıllı buzdolabının bir mobil uygulama ile çalıştığını söyleyen öğrenciler bu uygulama ile buzdolabına konulan her ürünün belirtilen son kullanma tarihi yaklaştıkça alarm vermeye başladığını ve böylece ürünlerin tazeliği geçmeden tüketilebileceğini belirttiler. Projeyi yaparken makine öğrenmesi teknolojisinden faydalanan öğrenciler gıda israfını önlemeye yönelik çok büyük bir adım atmış oldular.

Çeşitli kategorilerde yarışların olduğu festivalde, insanların yararı için 48.627 projenin yarıştığı sosyal inovasyon kategorisine Bilfen İzmir İlköğretim Okulu damga vurdu. Bilfenli öğrencilerden oluşan takım TEKNOFEST 2023’te ürettikleri ürün ile proje içeriği ve kullanılma amacıyla da beğenileri üzerinde topladı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.