EĞİTİMETKİNLİKGirişimlerGüncelLiseManşetÜniversite

SAÇMALATHON İLE GENÇLER EĞLENİYOR

    

Gençlerin kısıtlandığı ve sınırlandırıldığı şu zamanlarda Saçmalathon etkinliği ,onların imdadına yetişti. Saçmalathon etkinliğinde ,  gençler hem eğleniyor hem de rahatça fikirlerini saçmalayarak söyleyebiliyor.

  BETA SÜRÜM OLAN SAÇMALATHON’UN 1 NİSAN HAZIRLIKLARI BAŞLADI.

 TÜMMİAD kurucusu olan Bülent Kavaklı, Türkiye’de eşi benzeri olmayan Saçmalathon etkinliğinin fikir babasıdır. Bülent Kavaklı , gençler 1 Nisan’daki Ana Saçmalathon’a hazırlanırken Beta sürümü ile onlara antreman yaptırıyor. Saçmalathon Beta etkinliği, gençler inovatif fikir arayışları içerisindeyken düşüncelerine pranga vurmuyor, yarışma formatının dışında saçmalamaya fırsat veren bir ortam sunuyor.

Saçmalthon, Hackathon kültüründen ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Hackathon, belli bir ortak fikre sahip insanların, belirli süre içerisinde ,takım çalışması halinde, aynı ortamda, aynı havayı soluyarak inovatif fikirleri kodlara dökme halidir. Fakat  Hackathonlar zamanla tek düzey ,amacından şaşan ,herkesi belirli kalıplar içerisine koyan format haline gelmiştir. Saçmalathon’un farkı katılımcıların daha rahat ve özgürce fikirlerini söyleyebilecekleri ,daha evrensel ve kendilerine özgün hayalleri ile bağdaştırabilecekleri ortamı sağlıyor. Katılımcılara fikirlerini sunarken saçmalama fırsatı veriyor.

Saçmalathon fikrinin bulucusu olan Bülent Kavaklı bu etkinliğin amacını ‘ İnsanın beynini saran o çemberden , çerçeveden, sınırlardan kurtulması  için özel olarak tasarlanmış, asıl felsefesi buraya dayanan finalinde bir ürün çıksın ya da çıkmasın öncelikli olarak yaratıcı fikirlere gidebilecek yolu işaret eden bir kılavuz niteliğini taşıyor’şeklinde ifade etti.

Muhammed Akif  Ünal ve İrem Sena Kaya’nın moderatörlüğünde yürütülen beta sürümünde  yarışma ortamı olmadan, kasıtlı veya rasgele seçilmiş kelimeler arasından  katılımcı seçtiği kelime ile 3 dakika içerisinde yaptığı saçmalama sunumdan maksimum verimlilik hedefleniyor. Katılımcıya o kelime ile hiçbir fikir sınırlaması getirilmeden bazen kendi tecrübelerinden yola çıkarak saçmalamasını olgunlaştırıyor ya da hiç yaşayamadığı şeyler üzerinden saçmalayabiliyor. Saçmalayıcılar bu sekilde belki inovatif fikirlere ulaşabiliyor ama ulaşılmasa bile hep beraber saçmalayıp eğlenerek mizah oluşuyor.

1 Nisan’da yapılacak olan Saçmalathon’da daha geniş organize olarak daha çok katılımcı hedefleniyor. Katılımcılara belli başlı kategori ve alt başlık verilip  bir startup, bir fikir ya da farklı sunum şekilleri ile formatta sınır konulmuyor. Katılımcıya birkaç gün öncesinden haber verilip bir ekiple veya ekipsiz sınırsız format ile saçmaladığı fikirden  inovasyon ya da bir ürün ortaya çıkarması veya insanlığın faydasına proje olması amaçlanıyor. Verilen konuyla ilgili saçmalanması, akıllara gelmeyecek konuların değerlendirilmesi bekleniyor. Olgunlaştırılmak istenen, derinliği olan içinde çok fazla mizah barındırsa da bir felsefesi olan saçmalamayı done haline getirilip yararlanmaya çalışılacak.

Saçmalathon Betanın antreman niteliğindeki saçmalamalarına katılmak isteyenler TÜMMİAD’ın https://www.tummiad.org.tr/ ve @tummiad hesablarını takip ederek haberdar olabilirler.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.