GİRİŞİMCİLİKGüncelKitapManşet

Hedef: 21 bin Sosyal Girişimci

Hedef: 21 bin Sosyal Girişimci

Sosyal Girişimcilik/Kapitalizm 2.0 kitabının yazarı, Uluslararası Sosyal Girişimcilik Çalıştayı Direktörü, sosyal girişimci mentoru İsmail Hilmi Adıgüzel, 21 Mayıs-26 Mayıs tarihleri arasında web sitesi üzerinden kayıt yaptıran 21 bin kişiye kitabını hediye edecek. Adıgüzel’in hedefi, gençleri sosyal girişimcilik kavramıyla tanıştırmak. 

Pandemiden sonra yeni dünya kurulurken, sosyal girişimciliğin ön planda olacağına inanan İsmail Hilmi Adıgüzel, “Ülkemizde ve dünyamızda yaşanan pandemi sürecinde, normalleşmeye yavaş yavaş hazırlandığımız bugünlerde, önümüzdeki süreçte neler olacak, sektörleri neler bekliyor sorusu herkesin aklında. Dünyanın daha yaşanır bir yer olması, daha adil ve daha eşitlikçi bir dünya kurmak mümkün. Burada da iş sosyal girişimcilere düşüyor. Ben de sürece bir nebze katkım olması adına Sosyal Girişimcilik/ Kapitalizm 2.0 kitabımı 21 bin kişiye hediye etmeye karar verdim. Belki genç girişimcilere ilham olur ve daha çok sosyal girişim başlatılmasına vesile olur” dedi.

Sosyal fayda yaratmanın, ticaretin yeni kanunu haline geleceğini ve kurumsal yapıların sosyal girişimcilikle iç içe geçeceğini ifade eden Adıgüzel şunları aktardı:

“Amerikan ekonomisinin yüzde 30’una tekabül eden, aralarında Apple, Amazon, IBM gibi dev şirketlerin olduğu 181 şirketin CEO’su 22 Ağustos 2019’da bir bildiri yayınladı. Bu bildiride Amerikan ekonomisinin geleceği ve şirketlerin geleceği adına salt kar odaklı şirket yönetiminden, sosyal fayda odaklı şirket yönetimine geçiş yapmayı taahhüt ettiklerine dair imza attılar. Kapitalizmin güncellenerek dönüşümün mümkün olduğunu savunuyorum. Sosyal girişimciliğin kapitalizmin yeni bir versiyonu olarak okuyorum. Kitabımda da bunu anlatıyorum. Bir kişi kurduğu sosyal şirket ile hem sosyal fayda sağlayabilir, hem de kar elde edebilir. Bir önceki versiyona göre daha duygu yüklü bir versiyon. Sanayi devriminde üreten kazanıyordu, günümüzde neredeyse tüm markalar aynı ürünü eşit şartlarda piyasaya sunuyor. Markalar için duygu pazarlaması değimiz yeni bir rekabet ortamına giriyoruz. Bu sebepten sosyal sorumluluk projeleri arttı, müşterilerin eğilimleri bazı durumlarda kalite ve fiyatın önüne geçecek kadar sosyal fayda odaklı olmaya başladı. Şirketlerin önümüzdeki dönemde sosyal şirket yapısına veya sosyal fayda şirketi yapısına dönüşmesini izleyeceğiz. Aynı şekilde STK’lar da dönüşecek. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir çok STK bir ürün ve hizmet üretip satmaya başlayacak.”

Dünyadan sosyal girişimcilik örnekleri de veren Adıgüzel, “Örneğin Muhammed Yunus’un kurduğu German bank micro kredi kavramının mucidi, 8 Milyon dar gelirliye mikro kredi vererek gelir elde etmelerini sağlayan bir sistem kurdu. Bu sistemdeki 8 Milyon kişinin yüzde 97’si ev bütçesine katkı sunmaya çalışan üretken kadınlardan oluşuyor. Bu projesi ile Nobel Barış ödülünün sahibi oldu. Blake Mycoskie ile Alejo Nitti’nin 2006 yılında kurdukları Tom’s markası da güzel bir örnek. Buradan ayakkabı satın alan bir de ayakkabı bağışı yapmış oluyor.  Şimdiye dek 60 Milyon ayakkabı dağıtmışlar. 13 gözlükte bir göz ameliyatı yapma hedefi ile gözlük üretimine de başlayan marka, 8 yılda 400 bin kişinin göz ameliyatını gerçekleştirdi. Hari Ravichandran tarafından kurulan Auara su, sattığı sulardan elde ettiği gelir ile 16 ülkede 70 adet su kuyusu açarak sürdürülebilir bir kaynak oluşturdu. Ülkemizdeki güzel örneklerden biri de Kürşat Ceylan’nın fikir babası olduğu, Zorlu grubunun desteklediği WeWalk. Görme engelliler için bir akıllı baston. Amerika’da Edison Ödüllerinde 2018 yılı iyi yaşam kategorisinde 1. oldu. 2019 yılında satışa sunuldu. Tespit edebildiğimiz kadarıyla yasalarında sosyal şirket mevzuatına yer veren ülkeler, İngiltere, Kanada, Avustralya, Fransa, İtalya, Portekiz, Brezilya, İspanya, Finlandiya, Güney Kore, Şili ve Kolombiya. Ülkemizde de konuyla ilgili yasa çıkarsa, sosyal girişimciliğin önü açılır” diye konuştu.

Ülkemizde sosyal fayda üreten girişimcilerin sayılarının artmasını hedeflediğini söyleyen Adıgüzel,“Önümüzdeki süreçte sıkça duyacağımız sosyal fayda rekabeti ve sosyal girişimcilik kavramlarının iyice anlaşılması ve uygulamaya dönüşmesi amacıyla daha önce bu kavramları belki de hiç duymamış olan 21 bin kişiye kitabımı hediye etmeye karar verdim. 21 Mayıs-26 Mayıs tarihleri arasında kişisel web sitemden (ismailhilmi.com/kitap) kayıt olanlara kitabımı göndereceğim. Bu sayede gençlerin sosyal girişimci olmalarına, ilk adımı atmaları ve sosyal fayda girişimciliği ile tanışmalarını sağlamayı amaçlıyorum” dedi

İsmail Hilmi Adıgüzel kimdir?

İzmir’in ilkler şehri olarak bilinen Bergama ilçesinde dünyaya gelen İsmail Hilmi Adıgüzel, acayipişler atölyesi ‘nde ajans başkanlığı ve marka danışmanlığı görevini yanı sıra;

İletişim fakültesinde okuyan öğrencilerin staj imkanı sorununa çözüm bulmak ve mesleki anlamda deneyim elde etmelerine olanak sağlamak adına, uzun dönem staj yaparak portfolyolarını oluşturabilecekleri bir yapıda 2011 yılında kuruduğumuz Genç Haber’i sosyal girişime dönüştürdü. Yayın hayatımıza gençlere özgü tek haber sitesi olma özelliğinin yanı sıra 2. anlam katarak devam ediyor.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilmek adına İKİ KİTAP yayınevini kurdu. “İKİ KİTAP yayınevinden basılan her kitabı ikişer satıyoruz, birini siz okuyor, diğer bir eşinide sizlerin adına eğitimde fırsat eşitliği sağlanamamış bölgelerlerdeki kütüphanelere bağışlıyoruz” şeklinde anlattığı stratejisi ile kitap bağışlayıp kütüphanelerin gelişmesine öncü olma misyonu ile kurulan ilk yayınevi olma özelliğine sahip, bir sosyal girişim olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Sosyal Girişimcilik adına almış olduğumuz notları ve kaleme aldığı makaleleri bir araya getirerek “Sosyal Girşim-cilik güncellenmiş versiyonu ile Kapitalizm v2.0” kitabı üçleme serisinin ilk kitabımız olarak Aralık 2019’da İKİ KİTAP yayınevinden çıktı.

Ülkemizde ilk kez organize edilen ve 20 ülkeden Tunus, İtalya, Hindistan , Mısır,  Fas , Gana, Kırgızistan, İspanya, Pakistan, Bosna Hersek, Kanada, Romanya, Cezayir, Yunanistan , Almanya, Senegal, Çin, Hong Kong, İngiltere, Sırbistan, Endonezya, Ürdün, Portekiz, Rusya ‘dan katılımcının yer aldığı Uluslararası Sosyal Girişimcilik Çalıştayını Temmuz 2019’da organize etti.

Sosyal girişimciliğin ülkemizde daha fazla uygulanması adına bir organizasyonun yanı sıra ilklerede imza atan Adıgüzel Hakkari Üniversitesi’ndeki ilk Girişimcilik etkinliğini ve Düzce Ticaret Odası ve Düzce Üniversitesinin de katkıları ile Düzce’deki ilk Uluslararası girişimcilik etkinliği Düzce Uluslararası Sosyal Girişimcilik Zirvesi‘ni Organize etti.

2019 yılı global girişimcilik haftası etkinlikleri çerçevesinde acayipişler atölyesi bünyesinde 7 il’ de 13 girişimcilik etkinliği organize edilmesine öncülük etti ve bu etkinliklere konuşmacı olarak katıldık.

Takım çalışması ve samimiyetin öncelikli başarı anahtarı olduğuna inanıyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.