Genel

İstinye Üniversitesi’nden, “Teknopark İstanbul” ile önemli işbirliği

İstinye Üniversitesi, genç girişimcilerin desteklendiği, TÜBİTAK “BİGG Cube Incubation” programının uygulayıcı kuruluşu “Teknopark İstanbul” ile işbirliği protokolü imzaladı.

Beş yıl gibi kısa bir zamanda gerçekleştirdiği AR-GE yatırımları, merkezleri ve araştırma projeleriyle dikkat çeken İstinye Üniversitesi (İSÜ), başvuran ve başarılı bulunan girişimcilere TÜBİTAK tarafından 200.000 TL sermaye desteğinin hibe olarak verildiği “BİGG Cube Incubation” programı için, Teknopark İstanbul ile işbirliği protokolü imzaladı. Teknopark İstanbul liderliğinde yürütülecek programın başvuru kayıtlarına başlandı.

‘’Üniversiteler, Bilginin Üretilmesine Liderlik Eden Kurumlar Olmalı’’

Üniversitelerin sadece bilgiyi paylaşan değil, aynı zamanda yeni bilginin üretilmesine liderlik eden kurumlar olmaları gerektiğini belirten İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Karaöz, ‘’Biz ürettiğimiz bilginin toplum ihtiyaçlarına dönük çözümlere ulaşması için gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda İstinye Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, üniversitede üretilen bilimsel bilginin artırılması ve bu bilginin araştırma geliştirme projeleriyle toplum yararına kullanılmasına aracılık ediyor. Toplum yararına kullanılabilecek pek çok girişimin hayata geçirilmesine zemin hazırlayan TÜBİTAK Bigg Programı da genç girişimciler için ciddi avantajlar sağlıyor. ’’ dedi.

Türkiye’nin Önde Gelen Kurumsal Firmaları ile İş Birliği İmkanı

Akademisyenlere, öğrencilere, tüm sanayici ve girişimcilere proje yazmadan, fikri mülkiyet haklarının korunmasına kadar bir çok konuda destek verdiklerini ifade eden İstinye Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Müdürü Ceylan Adıgüzel ise; program kapsamında başvuru sahiplerine, Teknopark İstanbul tarafından Cube Incubation’da ücretsiz ofis imkanı, ücretsiz şirket kurma, Bigg mevcut durum ve stratejik analizi, girişim ve yetenek analizleri, birebir mentorluk ve danışmanlık, psikolojik destek, prototip atölyesi, ıslak/kuru Laboratuvar ve temiz oda, Teknopark İstanbul firmaları ile eşleşme çalışmaları, Türkiye’nin önde gelen kurumsal firmaları ile iş birliği imkanı ve yatırımcılara erişim gibi destekler sağlanacağını belirtti.

Birçok Girişimci İçin Büyük Bir Fırsat 

Program hakkında başka detaylı bilgiler de veren Adıgüzel, “BİGG Cube Incubation’da, insansız hava, kara, deniz araçları, elektrikli araçlar, otomotiv ve yol güvenliği diye tabir edilen akıllı ulaşım alanları, enerji ve temiz teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, iletişim, sayısal dönüşüm, sağlıklı yaşam, sürdürülebilir tarım ve beslenme konularında fikirleri olan girişimciler için büyük fırsatlar söz konusu.  Daha önce Tekno Girişim sermayesi ya da TÜBİTAK 1512 Desteği almamış, herhangi bir şirkette ortaklığı bulunmayan, 1 yıl içerisinde mezun olabilecek durumda olan lisans öğrencileri ya da yüksek lisans ve doktora öğrencileri, son mezuniyetinin üzerinden en fazla 10 yıl geçmiş olan girişimci adaylarını bekliyoruz.” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.