GenelGİRİŞİMCİLİKGüncelKripto ParaManşetTEKNOLOJİ
Trend

Gençlerin %50’si KYK burslarını kriptoya yatırdı!

Online eğitim ve pandemiden dolayı eve kapanan gençler kendilerini kripto para ile kolay yoldan para kazanmaya adadılar. KYK’dan aldıkları burs ve kredilerle yatırım yapanların sayısı gittikçe artmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre yatırımcıların %50’si 18-24 yaş aralığında olduğu belirlendi.

Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması’na göre bu alandaki yatırımcıların %71’i “Y” ve “Z” kuşağından. Bu durum kurucusunun yaklaşık 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı Thodex’te de farklı değil. Şirketin geçen ay paylaştığı verilere göre Thodex kullanıcılarının yüzde 51.4’ü 18-24 yaş aralığındaydı. 25-34 yaş aralığındaki kullanıcıların oranı ise yüzde 26.5. Öte yandan diğer kripto para borsalarında da 100 binlerce genç işlem yapıyor.

Millyet’ten Ozan Ömer Kadüker’in yaptığı röportajda ise üniversite öğrenciler oldukça ilginç demeçler vermiş.;

“Tüm parasını farklı para birimlerine yatırdığını ve şu an zarar ettiği için de parasını çekemediğini belirten lojistik bölümü öğrencisi Arda, “Kripto paradan aslında hiç anlamıyorum. Arkadaşlarımın söylediği altcoinlerden aldım. En başta yüzde 30 kâr ettim. Bunu görünce bekledim ama şimdi yatırdığım paranın altına düştüm. Cebimde 5 kuruş para kalmadı” dedi. Bu ay KYK’dan aldığı 650 TL’yi kripto paraya yatırdığını söyleyen mühendislik öğrencisi Remzi ise, “Daha önce KYK’dan gelen parayla yurt ücreti ödüyordum ama şimdi bu masrafım yok. Paramı katlayayım dedim. Ama kâr edemedim. Ailem de biliyor ama bir şey demediler.” ifadelerini kullandı. Online eğitim olduğu için masraflarının azaldığını belirten Sağlık Yönetimi öğrencisi Deniz ise, “Masrafım yok diye KYK’dan biriktirdiğim 1700 TL ile kripto para aldım. Düşüş nedeniyle 500 TL kaybettim. Bu düşüşü fırsat olarak değerlendirip biraz daha para yatıracağım. Ben bilinçliyim. Ailem bilmiyor, kendi param sonuçta.” açıklamasında bulundu.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.