EĞİTİMİŞ DÜNYASIKitlesel FonlamaManşetStajÜniversite

Genç yatırımcılar ödül heyecanı yaşadı

ÜNLÜ & Co desteğiyle Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen, Türkiye’nin en kapsamlı sanal yatırım yarışması Investimate’de final heyecanı yaşandı. Finalde yarışan 7 lisans ve yüksek lisans öğrencisi yapılan değerlendirmenin ardından ödüllerine kavuşurken, ayrıca finalistler yarışmanın ana sponsoru olan ÜNLÜ & Co’da staj imkanının da sahibi oldular.Yarışmanın finalinde konuşan ÜNLÜ Menkul Genel Müdürü Gamze Akgüney, “Son 2 yılda sektöre katılan yeni yatırımcı sayısının yaklaşık yüzde 30’u 30 yaş altı. Bunun artarak devam etmesini diliyor ve ÜNLÜ & Co olarak öğrenci kulüpleriyle iletişimi, üniversite- özel sektör işbirliğini kuvvetlendirmeyi önemsiyoruz. Bu yarışmanın ihtiyacımız olan genç ve yetişmiş insan gücü konusunda da katkıda bulunacağına inanıyoruz” ifadesinde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı sanal yatırım yarışması Investimate, Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co’nun ana sponsorluğunda gerçekleşti. Finale kalan 7 lisans ve yüksek lisans öğrencisi yapılan değerlendirmenin ardından ödül sahibi oldular. Ayrıca finalist öğrenciler ÜNLÜ & Co’da staj imkanı kazandı. Yarışmanın jürisi ise finans sektörünün tanınmış isimleri olan Murat Sağman, Gamze Akgüney, Attila Köksal, Berra Doğaner, Barış Esen, Jülide Yiğittürk Gürdamar ve Cüneyt Paksoy’dan oluştu.

Yarışmanın finalinde konuşan ÜNLÜ Menkul Genel Müdürü Gamze Akgüney, sektöre olan ilgiden son derece memnun olduklarını belirtti. Bu yarışma vesilesi ile  Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü’nü desteklemekten son derece mutlu olduklarını kaydeden Akgüney, “Bu bizim için çok önemli bir projeydi. Yarışmaya katılan tüm genç arkadaşlarımı kutluyorum. Finansal piyasalara artan bu ilgi bir sektör oyuncusu olarak bizi çok mutlu ediyor. Son 2 yılda sektöre katılan yeni yatırımcı sayısının yaklaşık yüzde 30’u 30 yaş altı. Bunun artarak devam etmesini diliyor ve ÜNLÜ & Co olarak öğrenci kulüpleriyle iletişimi, üniversite-özel sektör işbirliğini kuvvetlendirmeyi önemsiyoruz. Böylece gençlerin finansal piyasalara olan ilgisinin artacağını düşünüyoruz. Bu etkinlik de bunun göstergelerinden. Bu yarışmanın ihtiyacımız olan genç ve yetişmiş insan gücü konusunda da katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

Finans piyasalarına ulaşımı kolaylaştırıyor

ÜNLÜ & Co olarak geride bırakılan 26 yılda Türkiye finans piyasalarının gelişmesi için birçok yeniliğe imza attıklarını anlatan Akgüney, şöyle devam etti: “Son 10 yılda Türkiye’ye gelen yabancı yatırımların yüzde 15’ine aracılık ettik. Yakın bir dönemde de Türkiye’de piyasaların güçlenmesini sağlayacak yeni bir uluslararası işbirliğine gittik. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın, Türkiye’de ihraç ettiği varantlar için piyasa yapıcısı olarak hizmet veriyoruz. Anlaşma ile Goldman Sachs tüm dünyada edinmiş olduğu know-how ve teknolojik altyapıyı Türk yatırımcılar ile buluşturuyor. Finans piyasalarına ulaşımı kolaylaştırmak adına birçok yeni adım da atıyoruz. 2020 yılının son çeyreğinde başlattığımız “Dijital Dönüşüm Projesi” ile birlikte, dijitalleşmeyi kurum geneline yaymak ve müşteri deneyimini iyileştirmek amacıyla kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar çerçevesinde yakın bir zamanda Kolay Hesap uygulamamızı hayata geçirdik. Sermaye piyasalarında işlem yapmak isteyen bireysel yatırımcıların görüntülü görüşme ile uzaktan hesap açmalarını sağlıyoruz.”

ÜNLÜ & Co hakkında:

1996 yılında kurulan ÜNLÜ & Co Grubu, kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği 123 başarılı işlem ve 18 milyar ABD doları toplam işlem boyutu ile Türkiye’nin lider birleşme ve satın alma danışmanı olarak faaliyet gösteriyor. Şirket ayrıca, 2010’dan bugüne 30 mn USD’nin üzerinde değere sahip işlemlerde; gerçekleşen toplam işlem adedi, toplam sınır ötesi işlem adedi, toplam özel fon işlem adedi sıralamalarında da lider konumda. (Kaynak: Mergermarket)

ÜNLÜ & Co Grubu, 2010-2022 yılı arasındaki halka arzlar, ikincil halka arzlar ve hızlandırılmış talep toplama (accelerated book building) işlemlerini içeren sermaye piyasası işlemlerinde, özelleştirmeler hariç yüzde 22 pazar payı, 32 işlem ve 3 milyar dolarlık işlem tutarı ile tüm finans kurumları içinde ikinci sırada yer alıyor. (Kaynak: Bloomberg)

ÜNLÜ & Co Grubu, 2013 yılından bu yana toplam 31 adet borçlanma aracı ihracı ile toplamda 2,2 milyar TL’nin üzerinde bir hacim oluşturdu. (Kaynak: Borsa İstanbul)

Türkiye’nin lider tahsili gecikmiş alacak yönetimi şirketlerinden biri olan İstanbul Varlık, toplam 350 milyon TL’lik yatırım ile 4 milyar TL anapara büyüklüğünde portföye sahip.

ÜNLÜ & Co ayrıca çatısı altında faaliyet gösteren DAHA Yatırım Danışmanlığı ile nitelikli bireysel ve kurumsal müşterilere kişiye özel yatırım danışmanlığı hizmeti sunuyor. DAHA faaliyetleri kapsamında yönetilen varlıkların tutarı Mart 2022 itibarıyla 8,5 milyar TL seviyesinde. Varlık Yönetim hizmetlerinde ise, 280’den fazla çalışanıyla Fon ve Portföy Yönetimi, ÜNLÜ Alternatif Yatırımlar ve Tahsili Gecikmiş Alacak Yönetimi alanlarında faaliyet gösteriyor. Varlık Yönetimi grubu altında yönetilen varlık tutarı ise  5,5 milyar TL’ye ulaştı.

Merkezi İstanbul’da olan ve 500’e yakın çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co Grubu’nun ayrıca İstanbul- Bağdat Caddesi, Ankara ve İzmir’de şubeleri, New York ve Londra’da ise iştirakleri bulunuyor.

Daha Fazla Göster

Mert HAMARAT

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ -İLETİŞİM FAKÜLTESİ (GAZETECİLİK ) , Photojournalist, Documentary & Street Photographer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.