Genel
Trend

DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

Dijital Girişimcilik Nedir?

Dijital Girişimcilik, internet ve bilişim gibi yeni teknolojik araçların iş için kullanıldığı bir girişimcilik alanıdır. Dijital girişimler, yeni dijital teknolojilerin iş operasyonlarını iyileştirmek, yeni iş modellerini icat etmek ve müşteri ve paydaşlarla etkileşime girmek için yoğun bir şekilde kullanılmasıyla geleceğin işlerini ve büyüme fırsatlarını yaratmaktadır.

Geleneksel Girişimcilik İle Arasındaki Fark Nedir?

Geleneksel girişimcilik anlayışı fırsatları tanıma ve ele geçirmeyi, bu fırsatları pazarlanabilir mal veya hizmetlere dönüştürmeyi, değer katmayı, risk almayı ve ödülün farkına varmayı içermektedir. Dijital girişimcilik ise geleneksel girişimciliğin özelliklerini, dijital alanın özgünlükleriyle bütünleştirerek, risk, yaratıcılık ya da çevikliğe karşı daha iyi bir duyarlılık ile ilişkilendirmektedir.

Dijital Girişimcilik’in Avantajları Nelerdir?

Dijital Girişimcilik projenin gerçekleşmesini, başlangıcı hızlandırır. Bu sebepten pazara giriş daha kolay bir hale gelmektedir. Bu hızlandırmayı gerçekleştiren bazı durumlar;

  •  Ofis veya mağaza gereksinimi olmaması veya düşük maliyetli lokasyonlara açılması
  •  Çoğu internet iş modelinde envanter, kira, sigorta, vergi, elektrik gibi maliyetlerin, internet dışı işlere göre düşük olması
  •   Zaman ve mekandan bağımsız olarak geniş müşteri kitlelerine erişim
  •   Daha net tanımlanabilen hedef kitleye ulaşım kolaylığı

Nasıl Dijital Yetkinlikler Ediniriz?

Avrupa Komisyon’u tarafından DigComp çerçevesinde dijital yetkinlikler belirlenmiştir. Bu yetkinlikler şu şekildedir;

Bilgi ve veri okuryazarlığı: Arama, araştırma, veri filtreleme, bilgi ve dijital içerik.

İletişim ve işbirliği: Dijital teknolojiler aracılığıyla etkileşim. Dijital teknolojiler aracılığıyla paylaşım. Dijital teknolojiler aracılığıyla sivil topluma katılmak. Dijital teknolojiler aracılığıyla işbirliği. İnternet ahlakı. Dijital kimlik yönetimi.

Dijital içerik oluşturma:  Dijital içerilikler geliştirmek. Dijital içerikleri entegre etmek ve genişletmek. Telif hakkı ve lisanslar. Programlama.

Güvenlik: Cihazların korunması. Kişisel verilerin ve mahremiyetin korunması. Sağlık ve refahın korunması. Yaşam ortamının korunması.

Sorunları Çözüme Bağlamak: Teknik sorunların çözümlenmesi. İhtiyaçların ve teknolojik tepkilerin belirlenmesi. Dijital teknolojileri yaratıcı şekilde kullanmak. Dijital yetkinliklerdeki boşlukları belirleme.

Daha Fazla Göster

Can Yiğit

İstanbul Medipol Üniversitesi Yeni medya ve iletişim 2. sınıf öğrencisiyim. Sizler için gündeme dair haberler üretmekteyim. Sosyal Medya'da beni takip etmek isterseniz adımın bulunduğu kısımda sosyal medya hesaplarım mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.