BeslenmeEĞİTİMGıdaLiseSAĞLIKSınavÜniversiteYaşam Tarzı

Ders Çalışırken Tüketilebilecek En İyi 6 Atıştırma

Ders çalışırken tükettiğimiz yiyecekler zihnimizi ve bedenimizi etkiliyor. Tükettiğimiz yiyeceklere dikkat ederek daha verimli ders çalışmak mümkün…

Ders çalışırken odaklanma güçlüğü oluşturabilecek yiyeceklerden kaçınmalıyız. Yorgunluk, vücuda ağır gelebilecek, sindirim güçlüğü çektirebilecek yiyeceklerden de uzak durmalıyız.

1.KURUYEMİŞ

Ders çalışırken tüketebileceğimiz yiyeceklerin başında kuruyemiş geliyor. Yazılı bilgileri yorumlamada büyük oranda fayda sağladığı görülüyor. Sözel derslere çalışırken kuru yemiş tüketmek yazılı bilgileri daha iyi yorumlama becerisi sağlarken hafızada kalmalarını kolaylaştırıyor.

2.NARENCİYE

Bir diğer besin ise narenciye… İçindeki bileşikler sayesinde öğrenmeye ve hafızaya yardımcı oluyor. Öğrenme güçlüğü çektiğimizde, odaklanma problemi yaşadığımızda tüketmek ders çalışmamızı kolaylaştırabilir.

3.BİTTER ÇİKOLATA

Çikolata çoğu kişinin vazgeçilmezi… Bitter çikolata ise hafızayı ve ruh halini olumlu yönde etkiliyor. Daha iyi bir ruh haline sahip olarak daha verimli bir çalışma elde edebiliriz. Ezber yaparken de bitter çikolata tüketmek bilgilerin daha kolay ezberlenmesini sağlayabilir.

4.KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği beyin için önemli bir yiyecek. Birçok mikro besin içermesiyle ders çalışırken tüketilmesi gereken yiyecekler arasında.

5.HAVUÇ

Havuç zihinsel performans için önemli olan karotenoid pigmentler içeriyor. Zihnin performansını arttırıcı bu yiyeceği tüketmekle masa başındayken çalışmalarımızda daha zinde, daha motive kalabiliriz

6.YEŞİL ÇAY

Yeşil çay ise uykumuzu açıyor, uyanık kalmamızı sağlarken hafızayı ve odaklanmayı geliştiriyor. Saçtan cilde kadar birçok faydası olan yeşil çayı ders çalışırken tercih etmek, ezber yapmayı kolaylaştırırken, ezberlenen bilgilerin de kalıcı olmasını sağlayabiliyor. Odaklanma güçlüğü çektiğimizde de başvurabileceğimiz içecekler arasında…

Daha Fazla Göster

Rabia Kum

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.