DÜNYA

Renkli ve Desenli Maskeler Zararlı Mı?

Konu hakkında araştırma yapan uzmanlar, koronavirüsten korunmak için kullanılan renkli, desenli maskelerin alerjik reaksiyonlara yol açarak insanların günlük yaşantılarını olumsuz etkileyebileceğini, hatta ajerjik şoka sebep olarak ölüme kadar götürme riski taşıdığını belirtti.

Virüsten korunmanın yanında bir modanın getirdiği bir aksesuar olarak kullanılan maskelerin yapımında veya renklendirilmesinde kullanılan bazı maddelerin sağlık açısından çeşitli riskler taşıma ihtimali dikkat çekti.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Kübra Topal “Koronavirus ile mücadelede en önemli silahlarımızdan bir tanesi maske. Elbette maskeler korona virüste koruyuculuğu sağlarken, beraberinde çeşitli sıkıntılar oluşturabileceği durumlar da ne yazık ki olabiliyor. Alerjik durum bunlardan bir tanesi. Maske, içerisinde barındırdığı kimyasal maddeler nedeniyle alerji geliştirebiliyor. Bu alerjiler de hastalarımızı derecelerine göre etkileyebilmektedir. Daha çok alerjiden bahsedilen durum döküntü, egzama tarzı kızarıklık, kaşınma, kabarcık oluşumu gibi durumlar olabiliyor ama bu alerjik durum daha ileri boyuta giderse alerjik şok dediğimiz hızla gelişen ve solunumun durmasına sebep olan bir durum” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.