DÜNYAGenelGİRİŞİMCİLİKGüncelKÜLTÜR SANATPozitif HaberlerSEYAHATYaşam Tarzı

Dünya’yı gezen en genç kişi

22 yaşında dünya turuna çıkan ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran genç gezgin Lexie Alford.

Amerikalı Lexie Alford, geçtiğimiz yıl bu hedefini gerçekleştirdi ve ülkesine döndü. Seyahat etmeyi seven genç kadın, çocukluğundan beri seyahatleri için para biriktirip, gereksiz herhangi bir harcamada bulunmuyor.

Lexie, ailesinin evinde yaşayarak, ayrı bir evde yaşama masrafından da kurtulduğunu söylüyor. Hem bulduğu ufak tefek işlerde hem de ailesinin seyahat acentesinde danışman olarak çalışıp, kendi parasını kendi kazanıyor.

Ailesinin Kaliforniya’da bir seyahat acentesi olan Lexie Alford, Instagram’da lexielimitless ismiyle biliniyor ve seyahat planlarını takipçileriyle buradan paylaşıyor.

Genç kadının bu seyahat sevgisi ailesinden geliyor. Lexie, küçüklüğünden bu yana ailesiyle seyahatlere çıkıp yeni yerler ve insanlar tanıyor.

Alford, ailesiyle seyahat ettiği dönemde, Kamboçya’dan Dubai’ye, Arjantin’den Mısır’a kadar her yeri ziyaret etti. Genç kadın, ebeveynlerinin kendisini her yaşam tarzına alışık olarak büyüttüğünü ve bugünkü kişi olmasında bunun çok faydası olduğunu söylüyor.

Lexie Alford, 18 yaşına geldiğinde zaten yaklaşık 70 civarında ülke gezmiş olan Lexie, 12 yaşından beri en büyük hayali olan dünya turu için, para biriktirmeye ve bolca araştırma yapmaya başlamış.

Genç kadının, planının en başında bir dünya rekoru hedefi yokmuş. O sadece cesur bir gezgin ve sınırlarını zorlamayı ve bunu yaparken de görebildiği kadar ülke görmeyi hedeflemişti.

Dünya turu işi kafasında büyümeye başladığında ise Lexie, farklı bir şeyler hissetmeye başladı. Genç kadın dünyayı gezerken aslında, diğer kadınlara da ilham olduğunun fark etti.

Onlar da, genç kadının bu turundan keyif alıyor ve cesaretleniyorlardı. İşte o noktadan sonra Lexie, geri dönemeyeceğini anladı ve bu turu tamamlayıp onlara dünyanın aslında korkutucu bir yer olmadığını göstermek istedi.

Lexie Alford, bu süreçte kendi kendini finanse etti. Bazı ufak marka ve kampanya anlaşmaları yapsa da, resmi bir sponsoru hiç olmadı.Biriktirdiği para 1,5 yıl boyunca onu finanse etti.

Zaten seyahat tutkunu olan Lexie, hem fotoğraf çekip hem de blog yazıları yazıyordu. Dünya turunda bunu da kullanarak, kalmak istediği otellere konaklama karşılığında içerik üretip, masraflarını da düşürmeyi başardı.

Ucuz uçak bileti ya da biriktirdiği millerle yolculuklar yaptı. Yerel halkın önerilerinden faydalandı ve turuna bu şekilde devam etti.

Turistik bölgelerin aksine, rotasına insanların daha tehlikeli olarak gördüğü yerleri de ekledi. Batı ve orta Afrika’da zorlu vizeler, dil sorunları, turizm için yetersiz altyapı ve yüksek maliyetler ile savaşmak zorunda kaldı.

Az sayıda olan konaklama yerleri ve gelen turistten fazla para almaya çalışan insanlar yüzünden genç kadın burada bir hayli zorlandığını söylüyor.

Kuzey Kore seyahati ise, Amerika vatandaşlarına olan yasaktan dolayı oldukça zorlu bir süreç oluşturuyordu. Fakat Lexie, Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan güvenli bölgenin Kuzey Kore tarafına adım attığı için Guinness tarafından bu ülkeyi de ziyaret etmiş olarak kabul edildi.

Bazı insanlar, genç kadının sadece ülkelerde bulunduğunu, oralarda fazlaca vakit geçirmediğini söyleyip eleştirse de Lexie: “Günün sonunda hepimiz farklı şekillerde seyahat etmeyi tercih ediyoruz” diyor.

“Buna saygı duyuyorum, kimi insanlar gittikleri yerde birkaç saat zaman ayırıyor, kimi insanlar ise aylarca hatta yıllarca kalıyor.” Özellikle güvensiz olan ülkelerde çok fazla kalmak istemeyen Lexie, gittiğim ülkelerde 1 hafta kalacak kadar bütçesinin de olmadığını dile getirdi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.