AtletizmBasketbolBisikletBoksCimnastikDÜNYAe-sporEskrimFormula 1FutbolGenelGüncelHalterJudoKanoKürekMasa TenisiParalimpikRagbiSEYAHATSPORTAEKWON-doTenisVoleybolYelkenYüzme

BCW 2021 Spor Şehirleri Sıralaması Açıklandı. İstanbul 40’ıncı sırada!

COVID-19, 2020 yılında birçok profesyonel spor etkinliğinin duraklatılmasına, tamamen iptal edilmesine veya balonlar içinde yeniden yapılandırılmasına neden oldu. Bu sırada, yıllık olarak yayınlanan ve sporla en çok ilişkili şehirleri sıralayan BCW Spor Şehirleri Sıralaması’nda birinci sıra New York’un oldu. New York, sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer alan Londra ve Los Angeles’ı geride bırakarak ilk sırada yer aldı. İstanbul 2019 yılında 37’nci sıradayken 2020 yılında 44’ıncı sıraya düşmüştü. Bu yıl, tekrar yükselişe geçerek 40’ıncı sırada yer aldı. 

Her yıl sıralamadaki en altta yer alan üç şehir, listeden çıkartılıyor ve onların yerine listede yer almayıp ankete katılanların seçtiği şehirler ekleniyor. 2021 yılının sıralamasına eklenen şehirler Birmingham, Cidde ve Abu Dabi oldu. Bu da Körfez Bölgesi’nin uluslararası spor etkinlikleri pazarındaki rolünü arttırdığını gösteriyor. 

BCW Sports Genel Müdürü Lars Haue-Pedersen, araştırmayla ilgili şunları söylüyor:

 “Spor etkinliklerinin, ertelendiği, yeniden planladığı veya değişikliklerin yapıldığı bir yılda, şehirlerin sporla ne ölçüde ilişkilendirildiğini üzerine bir çalışma yapmak her zamankinden çok daha ilginç. Etkinlikler belirsizleşti, turizm durakladı ve şehirler artık uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmanın avantajından yararlanamamaya başladı. Sonuç olarak, söz konusu spor olduğunda şehirler artık farklı stratejik seçimler yapmak zorunda kaldı. 

Bu yılki sonuçlar, spor ve şehirler özelinde bir süredir gözlemlediğimiz trendleri doğruluyor. Sporla yakından ilişkili şehirler ya büyük uluslararası spor etkinliklerine ev sahibi yapıyor ya da New York’ta olduğu gibi şehrin adını her hafta tanıtan ünlü profesyonel spor takımlarını ağırlıyor. Sporun insanları çeken, etkileşim yaratan ve harekete geçiren güçlü bir tarafı vardır. Bütünleşmiş, kitle merkezli bir yaklaşım aracılığıyla, spor etkinlikleri ve profesyonel takımlar, bir şehri uluslararası ölçekte tanıtmak ve ekonomik etki yaratmak için mükemmel araçlar haline gelebilir”.

Araştırma Hakkında

BCW ‘Spor Şehirleri Sıralaması’, dünyanın dört bir yanındaki en iyi 50 spor şehrini spor ve şehir arasındaki ilişkinin istatistiksel dijital ayak izi analize göre değerlendiriliyor (yüzde 50). Bu değerlendirmeye Uluslararası Spor Federasyonları liderlerinin (yüzde 25) ve başlıca uluslararası spor medyasının(yüzde 25) algı temelli görüşleriyle bütünleştiriliyor.   

BCW hakkında

Dünyanın en büyük tam hizmet küresel iletişim ajanslarından biri olan BCW (Burson Cohn & Wolfe), insanları müşteriler adına harekete geçirmeyi hedefler. BCW, B2B, tüketici, kurumsal, kriz yönetimi, sağlık hizmetleri, halkla ilişkiler, amaç ve teknoloji sektörlerindeki müşteriler için kazanılmış medyaya dayanan ve tüm kanallarda ölçeklenen dijital ve veri odaklı yaratıcı içerik ve entegre iletişim programları sunar. BCW, yaratıcı bir dönüşüm şirketi olan WPP’nin bir parçasıdır.

www.bcw-global.com 

Daha Fazla Göster

Mihriban Kurt

Çukurova Üniversitesi Radyo ve Televizyon 1. sınıf öğrencisiyim. Instagram'da Sporcups adı altında güncel olarak basketbol haberleri paylaştığım bir sayfam var. Sosyal Medya'da beni takip etmek isterseniz adımın bulunduğu kısımda sosyal medya hesaplarım mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.