EĞİTİMETKİNLİKKonferansSeminer

EĞİTİM LİDERLERİ’NDE EĞİTİMCİLER BİRBİRİNDEN İLHAM ALIYOR

Eğitim ve eğitim sistemi ilgili sorunların daha çok konuşulup, çözümlerin ve önerilerin az dile getirildiği  ülkemizde ,Eğitim Liderleri ,eğitime gönül veren eğitimcilerin ve gelecek nesillerini nitelikli bireyler olarak yetiştirmek isteyen herkesin buluştuğu bir platform oldu.Sıfır maliyet ile yetişkinler için sanal okul olan eğitim liderleri , dünyanın  her yerinden öğretmenlerimizin kendi alanları ile ilgili  yaptığı  yararlı çalışmaları ücretsiz, daha çok insanın duymasına ve faydalanmasına önder ve  vesile oluyor.

Eğitim Liderlerinin kurucusu olan Mevlüt ALTINTOP, bu platformun kurulmasının iki sebebinin olduğundan bahsetti.

İlk sebebinin  ‘ Acizhane fikrim, genel hatları ile insanları söylem ve eylem insanı olarak ikiye ayırabilirim. Söylem dediğimiz kısım genelde konuşmayı tercih edenler, eylem dediğimiz kısım da aslında işi yapanlar, konuştuklarını hayata geçirebilen insanlar.Mesleki hayatımda eğitim ve eğitim sistemine dair problemlerin çok konuşulup, çözümlerin daha az konuşulduğunu gördüm.Hal böyleyken, öğretmenlerimizin çok güzel çalışmalarının olduğuna da şahit oluyoruz. Bunların çok konuşulması gerektiğine inanıyorum. İyi örnek ve uygulamalar çok konuşuldukça daha iyi sonuçlar alırız.Yapılan çalışmaların iyi niyet çerçevesinde, birbirimizle paylaşmak üzere böyle bir platformu kurmak istedim’ diye ifade etti. Diğer sebebinin  ise meslek hayatının ilk yıllarında sosyal medya bu kadar yaygın kullanılmadığı için eğitimle alakalı konferans, seminer ve organizasyonlardan haberdar olamadığını dolayısıyla bu organizasyonlara katılamadığını ,onun için nerede eğitime dair konferans , seminer ve organizasyon varsa araştırıp, afişlerini hazırlayıp ,insanlara duyurmak için kurduğunu ifade etti.

Eğitimcilere verilen seminerlerde konuşmacılar genellikle akademisyenlerden seçiliyor. Akademisyen hocaların verdiği bilgiler sahada olan öğretmenler için kitabi ve teorik olabildiğinden uygulamaya gelindiğinde uygulama ile örtüşmeyebiliyor. Eğitim liderleri öğretmenlerinin birbirinden ilham almaları onlara daha iyi geldiği düşüncesiyle sahada olan ve sınıfa giren öğretmenlerin deneyimlerini, iyi uygulamalarını paylaşmasına fırsat veren bir ortam sunuyor.Eğitim Liderleri, nerede olursa olsun , yurt içinde veya yurt dışında, ülkemizin farklı illerinde ya da köylerinde farketmeksizin görev yapan eğitimcilerin çalışmalarını paylaştığı, birbirlerinden ilham aldığı sosyal bir platform oldu.

Salman Khan’nın Khan Academy’i rol model alan Eğitim Liderleri faaliyetlerini 4 başlıkta devam ettiriyor.

–          Türkiye’nin her yerinden eğitim ile ilgili konferans, seminer ve organizasyonları Eğitim Liderleri Öneriyor başlığı altında afişlerini hazırlayıp sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor.

–          3 yıldır her pazartesi akşamı 21:00 da 45 dakika  boyunca  @egitimliderleri  instagram sayfasında canlı yayında eğitimcileri, izleyenlerle buluşturuyor.

–          Eğitimciler ile ortak konu belirlenip, zoom üzerinden kapalı, online  seminer ve atölyeler düzenleniyor.

–          Son olarak eğitimciler ile ortak belirlenen kitaplar üzerinde değerlendirme yaparak, online Kitap Kritiği yapılıyor.

Nicelikten daha çok niteliğe önem verilen Eğitim Liderleri’nin etkinliklerinden haberdar olmak isteyenler youtube ve sosyal medya hesaplarından konunun detaylarını takip edebilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.