DÜNYASİVİL TOPLUM

Türkiye’nin can damarı “Su”

Türkiye'nin can damarı "Su"

Suyumuz nereden geliyor, hiç düşündünüz mü? Bir nehir, aktığı yol boyunca nelere hayat veriyor?

Suyun bu kadar önemli ve az olduğu bir dönemyiz.Suyun kıymetli, hatta tek damlasını dahi hesaplar olduk. Tatlı su barajlarımız gün geçtikçe alarm vermekteler , bizler ve toplum olarak üstüme düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Suyumuzu daha tasarruflu kullanmalıyız.

Türkiye’de hane halkı su tüketim oranı toplama göre gün geçtikçe artış göstermektedir. 2016 yılında; %10 olan hane halkı tüketim payının; 2023 yılında artan nüfus ile %16 seviyesine çıkması beklenmektedir. Yaşadığınız havzada su kıtlığı olabilir! Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen, Su stresli ülkeler sınıfındadır. Türkiye, aşırı sıcaklıklara sahip “yarı kurak” bir bölgede yer almaktadır.

 Türkiye’ye düşen ortalama yağış miktarı 643 mm ile dünya ortalamasının oldukça altındadır.2015 yılında 1.422 metreküp olarak hesaplanan kişi başına düşen su miktarı, 2017 yılı itibariyle, 1.386 metreküp olarak hesaplanmaktadır. Avrupa’daki ve Dünyadaki diğer ülkeler incelendiğinde, Türkiye, kişi başına kullanılabilir su miktarı açısından su sıkıntısı çeken ülkelerden biri olarak göze çarpmaktadır.Nehir Havzaları farklı nüfusu ve su potansiyelleri nedeniyle önemli farklılıklar göstermektedir. Bazı havzalardaki su kıtlığı tehdidinin nedeni, bölgedeki nüfustur. Ancak bilinçli su kullanımı ile bunu tersine çevirmek elimizde. Yeni Nesillere ve gençler suyun olduğu bir ekosistem bırakmak istiyorsak ,suyun nasıl geldiğini, ne zorlu şartlardan bizlere ulaştığını , bir çok ülkenin de bu sorunla mücadelesini unutmamalıyız…

https://www.yarininsuyu.com/

Daha Fazla Göster

Mert HAMARAT

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ -İLETİŞİM FAKÜLTESİ (GAZETECİLİK ) , Photojournalist(applicant), Documentary & Street Photographer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.