Korona Özel

Virüslere Karşı Uzun Süreli Koruma Sağlayan Teknoloji Lansmanı Yapıldı

“Giyilebilir Teknolojiler” alanında inovatif çözümler ürettiğini iddia eden teknoloji şirketi Infinitech, üniversite ile sanayi iş birliği projeleri kapsamında, Yeditepe Üniversitesi ile AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları neticesinde, tekstil yüzeylerini virüslere karşı uzun süreli etkin koruma sağladığını amaçlayan lansman düzenlendi. Yerli üretim olan Infinitech, 700 milyon dolarlık katma değerli üretim ve ihracat hedeflendiğini belirtildi.

Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede öne çıkan teknoloji arasında yerini alan tekstil ürünlerinin lansmanı, Infinitech Kurucu Ortak ve CEO’su Esen Tümer’in, Infinitech Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi Selin Özyüksel’in, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Profesör Dr. Fikrettin Şahin’in ve Bilişim Vadisi Giyilebilir Teknolojiler Başkanı Arzu Kaprol’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Lansman toplantısında açıklamalarda bulunan Infinitech Kurucu Ortak ve CEO’su Esen Tümer, “Üniversite, sanayi ve teknoloji paydaşlarının bir araya gelerek geliştirdiği ve ürüne dönüştürdüğü bu formülasyon ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Artık Koronavirüsler de dahil olmak üzere geniş spektrumlu virüs ve mikroorgnizmalara karşı koruma sağlayan antiviral ve antimikrobiyal tekstil ürünleri üretmek mümkün. Ülkemizin tekstil üretimine katma değer kazandıracak bu teknoloji piyasaya henüz yeni tanıtılmış olmasına rağmen, ülkemizde giyim, ev tekstili, medikal tekstil, savunma sanayii gibi alanlarda; yabancı pazarda ise spor tekstilinde lider markalarla iş ortaklıklarına dair görüşmelere başladık. Hedefimiz ihracatla birlikte 700 milyon dolarlık katma değer sağlamak. Nihai hedefimiz ise Türkiye’yi tekstil alanında fason üretici tanımından çıkarıp katma değerli ürünler üreten teknoloji merkezi bir ülke haline getirmek” dedi.

Ar-Ge süreçlerine dair bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin ise “Küf, maya ve bakteri gibi mikroorganizmalar, ve viral ajanlar yaşam alanlarının bütün yüzeylerinde bulunabilirler. Bu tür mikroorganizma ve ajanlardan bazıları, insan enfeksiyon hastalıklarına ve hatta küresel ölçekli salgınlara (SARS Cov 2 gibi) neden olan patojenlerdir. Söz konusu bulaşıcı hastalıkların toplum içerisinde ve ülkeler arası yayılmasını engellemek için antimikrobiyal ve antiviral özellikleri bulunan hijyenik ürün ve teknolojilere ihtiyaç vardır. Dolayısıyla Covid 19 salgını ile insanlığın çok daha farkında olduğu epidemi ve pandemilerin dünyada kontrol altına alınabilmesi için günlük hayatımızda tükettiğimiz veya kullandığımız ürün ve yüzeylere antimikrobiyal ve antiviral (hijyenik) özellikler kazandırılması gerekmektedir.  Yeditepe Üniversitesi ve İnfinitech firması işbirliğinde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda çevre dostu olan bir çok antimikrobiyal ve antiviral formülasyonlar geliştirilmiş; ilaç, kozmetik, tarım, tekstil ve yapı malzemelerinin üretimi ve kullanımı amacıyla toplumsal hizmete sunulmuştur. Geliştirilen bu formülasyonlar içerisinde bazı bor bileşikleri kullanılmıştır. Üretilen hijyenik ürünler veya yüzeyler etki mekanizmaları bakımından farklılık göstermekle beraber temel özellikleri memeliler üzerinde toksik veya alerjik etki göstermemesidir.  Geliştirilen yeni ve uzun ömürlü antimikrobiyal ve antiviral yapı malzemeleri ve tekstil ürünlerinin çok farklı sektörlerde kullanılması mümkün olmakla birlikte öncelikle sağlık, gıda, tarım, tekstil ve savunma sektörlerine önemli katkılarının olacağı öngörülmektedir. Geliştirilen ürün ve teknolojilerin ulusal ve uluslararası patentleri alınmış ve bilimsel makaleleri yayınlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Göster

Merve Uçan

Merhaba, Ben Merve. Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı ve Medya Bölümü öğrencisiyim. Gazetecilik hayatıma üniversitenin ikinci sınıfında başladım. Fakültemizin gazetesi olan "Kampüs Haber" de, etkinlik haberleri ve özel haber yazdım. Daha sonra okulumuzun rektörlük kısmında muhabir olarak çalıştım. Haber metni yazma ile birlikte, fotoğraf çekimi, tasarım programları (Photoshop, Premiere, Illustrator) gibi alanlara da hakimim. Dijital gündemleri yakından takip ediyorum. Sosyal medyayı yakından takip ediyorum. Farklı içerikler de olmak üzere, daha çok bu alan ile ilgili haberler yazıp, siz değerli okurlarımıza paylaşmayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.