DÜNYAGenelGüncelKorona ÖzelManşetSAĞLIKSİVİL TOPLUM

Uluslararası Demokratik Kitle Örgütü Oxfam’ın “Eşitsizlik Virüsü” Raporu

Uluslararası insani yardım örgütü Oxfam’ın yayınladığı rapora göre, Dünyadaki en zengin insanlar, Covid-19’un ekonomik olarak verdiği zarardan maddi kayıplarını yaklaşık 9 ayda kurtarabilirken en yoksul insanların bu krizi atlatmasının ise yılları bulacağı öngörülüyor.

Uzun zaman sonra Covid-19 virüsü ile ekonomik eşitsizlik oranı tüm ülkelerde aynı anda artış gösterdi. Oxfam’ın 79 ülkeden 300 iktisatçı ile hazırladığı rapor, “Eşitsizlikler Virüsü” başlığı ile Davos Dünya Ekonomik Formu’nun açılışında kamuoyuyla paylaşıldı.

Hala aşıya ulaşamayan ve pandemi ile iyice yoksullaşan ülkeler var iken, Dünyanın en zengin 10 kişisinin 540 milyar dolar servet artışı ile Dünyada aşıya ulaşamayan ve yoksulluk çeken insan kalmayacağı belirtildi.

Oxfam’ın genel müdürü Gabriela Bucher bu eşitsizliğe dikkat çekerek: “Zengin ve fakir arasındaki derin uçurum, virüs kadar ölümcül.” dedi.

İçlerinde Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ve Facebook’un CEO’su Mark Zuckenberg gibi isimlerin bulunduğu ilk 10 milyarderin, herkes için bir Covid-19 aşısı ödeyip aynı zamanda da kimsenin yoksul kalmamasını sağlayabilecek kadar yeterli miktarda paraya sahip oldukları tespit edildi

Daha Fazla Göster

Rabia Kum

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.