ETKİNLİKFutbolKariyerMarkaSeminerSPOR

SCOUTLAR ‘TEKNİK ADAM GÖZÜNDEN SCOUTİNG’ ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

Türk futbolunun geleceğine yatırım yapan dijital futbol gözlemciliği platformu Scoutium, yetenekli futbolcuların yanı sıra gözlemcilerin de keşfedilmesine aracılık ediyor. Türk futbolundaki scouting sisteminin ve Scoutium’un bu sisteme getirdiği yenilik ve katkılarının konuşulduğu webinar serisinin üçüncüsü ‘Teknik Adam Gözünden Scouting’ online olarak gerçekleştirildi. Yaklaşık 60 kadar Scoutium Academy scoutunun katıldığı etkinliğin konuşmacısı Ankara Demirspor Teknik Direktörü Bülent Akan oldu. 

Dijital futbol gözlemciliği platformu Scoutium, Türk futboluna ve scout sistemine katkı sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

Yetenekli futbolcuların yanı sıra yetenekli gözlemcilerin de keşfedilmesini sağlayan Scoutium, gerçekleştirdiği etkinliklerle tüm futbol paydaşlarını bir araya getiriyor. Ankara Demirspor Teknik Direktörü Bülent Akan’ın katıldığı webinar serisinin üçüncüsü ‘Teknik Adam Gözünden Scouting’ online olarak gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Scoutium CEO’su Efe Aydın, “Dünya’da 18 yaş altı ve amatör liglerde forma giyen 45 milyon futbolcudan 44.9 milyon futbolcu hakkında kayıtlı hiçbir veri ve 90 dakika video yok. Geleneksel yöntemlerle futbolcu takip etmek, kulüplere çok fazla para ve zaman kaybettiriyor. Kulüpler ve federasyonlar yetenekleri keşfetmekte, futbolcular da keşfedilmekte zorlanıyor. Biz de bu problemi Scoutium’a özel bir yöntemle çözüyoruz. Futbolseverler arasından aramıza katılan video uzmanları 90 dakikalık maç videolarını çekerek sisteme yüklüyor, scoutlarımız maçlardaki futbolcuları Scoutium formatında analiz ediyor. Scoutium Academy olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim ve seminerlerin yanı sıra bugün gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle de tüm scoutlarımıza kendilerini geliştirmeleri ve sektörü farklı açılardan görebilmeleri konusunda destek oluyor. Bu etkinlikte bizimle birlikte olan scoutlarımız Scoutium Academy’de aldıkları eğitimler ve katıldıkları bu tarz etkinliklerle birlikte analizlerini yapmaya tüm hızıyla devam ediyor. Bu analizler ile kulüpler futbolcu keşfetmeye futbolcular keşfedilmeye bir adım daha yaklaşıyor. Türkiye ve dünyada ilk olan bir iş modelini yerli bir girişimle hayata geçirdik. Öncelikli olarak Türkiye’deki büyümemizi sürdürerek tüm kulüplere ve futbolculara ulaşmak ve hizmet vermek amacındayız. Global hedeflerimiz doğrultusunda, çalışmalarına devam ettiğimiz Almanya’da da aynı başarıyı elde ederek, 10 milyon doların üzerinde bir yatırım daha alarak tüm dünyaya ve spor branşlarına yayılmak istiyoruz. Genç ve iyi bir ekibimiz var. Futbolculara, kulüplere ve futbolseverlere katkıda bulunmak için çok çalışıyoruz. Almış olduğumuz yatırımlarla beraber ekibimiz büyüyecek ve operasyonlarımız daha da hızlanacak. Bu sebeple bu alanda kariyer yapmak isteyen genç ve dinamik arkadaşlarımızı da Scoutium çatısı altında görmek istiyoruz” dedi.

Scoutium Academy etkinliğinde scoutlarla bir araya gelmekten çok memnun olduğunu belirten Ankara Demirspor Teknik Direktörü Bülent Akan, “Artık günümüz dünyasında futbolcular da, hocalar da bilgiye daha kolay ulaşabiliyor. Scoutium olarak sizler doğru yoldasınız. Zamanında oyuncu ve maç analizleri için Maraş’ta Scoutium ile beraber çalışmıştık. Gayet faydalı da olmuştu. Altyapı ve tesisleşmede belirli bir seviyeyi geçtik. Çalışmamak için bahane üretmemeli, herkesin yaptığı hataya düşmemeliyiz. Futbolcular belirli bir eşiğe geldikten sonra ben oldum bu bana yeter diyerek gelişime kapanıyor. Bu düşünceyi en büyük sorun olarak görüyorum. Bununla beraber, oyuncunun saha içi özelliklerinin yanında, sosyokültürel yapısı da çok önemli bunu da unutmamalıyız. Saha dışında kültürel faaliyetlere ağırlık vermemiz gerekirken, saha içinde de ‘haddimizi aşarak’ davranmamız gerekiyor ki istenilen sporcu olabilelim” dedi.  

Daha Fazla Göster

Mihriban Kurt

Çukurova Üniversitesi Radyo ve Televizyon 1. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.