KÜLTÜR SANATSergi

SAHA Derneği, Aslı Çavuşoğlu’nun ABD’deki yeni projesine destek veriyor

Çağdaş sanatı destekleme girişimi SAHA Derneği, 11 Temmuz’da ABD’deki Massachusetts Museum of Contemporary Art’ta açılan “Kissing Through the Curtain” başlıklı sergiye Türkiye’den davet edilen Aslı Çavuşoğlu’nun yeni eser üretimine destek veriyor.

Alexandra Foradas’ın küratörlüğünde düzenlenen “Kissing Through the Curtain,” çevirinin kısa, aracılı ve kusurlu doğasını, insanın sınırlar üzerinden ve sınırlara rağmen iletişim kurma çabası üzerinden ele alıyor. Sergideki on sanatçı sınırlara odaklanarak iletişim kurma biçimlerini ele alıyor. Bu iletişim kurma biçimleri yalnızca diller arasında değil, uluslar, kültürler, medya, beden ve bireysel zihinler arasında da araştırılıyor.

Aslı Çavuşoğlu’nun sergi içinde bir sergi niteliğindeki With Just the Push of a Voice başlıklı yerleştirmesi adını Gabriel Garcia Márquez’in 1975 tarihli “Başkan Babamızın Sonbaharı” adlı romanından alıyor. With Just the Push of a Voice, aynı dili konuşan insanlar arasında çevirinin gerekli olduğu durumları inceler. Semboller ve kelimeler, kişinin kendi inançlarının veya kimliğinin göstergesi olarak ve devrimin aracıları olarak güç unsuru haline gelir. Silinme ve sansürlenme anları farklı mana ve önem kazanır. Belki de bir söz saray kapılarını açabilecek güce sahiptir.

Serginin yayınını online olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Sanatçılar: Nasser Alzayani, Aslı Çavuşoğlu, Kim Faler, Justin Favela, Osman Khan, Christine Sun Kim, Kameelah Janan Rasheed, Jimena Sarno, Clarissa Tossin, Jessica Vaughn

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı