KitapKÜLTÜR SANAT

Oğuz Atay Tutunamayanlar’ı bu evde yazdı

“Edebiyatın İzinde Beyoğlu” projesi ile ilçede yaşamış olan edebiyatçıların evlerinin girişlerine plaket çakılacak. İlk uygulama Oğuz Atay’ın evi için yapıldı. Tutunamayanlar’ın yazıldığı evin giriş kapısının yanına plaket çakıldı.

Oğuz Atay Tutunamayanlar’ı bu evde yazdı. Beyoğlu Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirilen “Edebiyatın İzinde Beyoğlu” projesinin ilk plaketi Oğuz Atay’ın yaşadığı apartmana çakıldı. 

“Edebiyatın İzinde Beyoğlu” projesi kapsamında üzerinde Oğuz Atay’ın isminin ve bir eserinin yazılı olduğu ilk tabela yazarın evinin kapısına asıldı.

İstanbul’un edebiyat coğrafyasına büyük katkısı olacak projenin ilk adımı atıldı. Beyoğlu’ndan başlanılan ilk adımda ilçede yaşamış yazarların evlerine ve edebiyatın önemli mekanlarına bilgilendirme plaketi asılıyor.

Projenin ilk uygulaması, vefat yıl dönümü nedeniyle Oğuz Atay’ın yaşadığı binaya yapıldı.

Oğuz Atay’ın evi Cezayir Sokağı’nın üst başında, Tophane’ye dönen Hayriye Caddesi üzerinde 9 numaralı apartmanın 2’inci katında bulunuyor. 1968 yılında büyük aşkı Sevin Seydi’yle bu dairede hayatını paylaştı. 

Oğuz Atay, bu evden Sevin Seydi’nin Londra’ya gitmesinin ardından Yeniçarşı Caddesi’ndeki 52 numaralı apartmanın dördüncü katına taşındı. Oğuz Atay’ın bu ayrılık travması altında ‘Tehlikeli Oyunlar’ı bu evde yazdı. 

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Oğuz Atay’ı anlama ve geleceğe taşımak için ilk adımı attıklarını belirterek, “Beyoğlu bundan sonra da geçmişinden güç alarak gerek edebiyatta, sanatta, kültürde bir sanat şehri kültür şehri olduğunu daha güçlü bir şekilde ifade etmeye devam edecek. Bugün Türk Edebiyatına yön veren 20. yüzyılın en seçkin yazarlarından Oğuz Atay’ı anıyoruz.” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.