DÜNYAGenelGİRİŞİMCİLİKGüncelİŞ DÜNYASIKorona ÖzelManşetMarka

İsmail Hilmi Adıgüzel: “Covid 19 Etkileri Sosyal Girişimcilikle Giderilebilir”

Covid 19  insan vücuduna hasarlar vermesinin yanı sıra toplumsal olarak da ciddi hasarlar veriyor. Bu hasarların tedavisi ise sosyal fayda odaklı şirket yönetimi ile mümkün. Markaların sosyal sorumluluk projelerini artık bir tık daha ileriye götürerek sosyal faydayı odak noktalarına koymaları gerekiyor. 

Sosyal Fayda Uzmanı İsmail Hilmi Adıgüzel: “Sosyal Girişimcilik Hangi Sektörlerde Uygulanıyor ”

Ülkemizde ve Dünyada sosyal girişimcilik örnekleri hemen hemen her sektörde uygulanabiliyor. Örneğin; moda, eğitim, sağlık, teknoloji, kültür sanat, oyun, finans, spor sektörlerinde inanılmaz başarılı örnekler var. 

Bazı sektörlerden örnekler vermek gerekirse; Finans sektöründe micro kredi kavramının mucidi Muhammed Yunus’un kurduğu Greman Bank, eğitim sektöründe ülkemizde yıllardır başarıyla yürütülen bir proje olan Darüşşafaka, teknoloji sektöründen görme engelli Kürşat Ceylan’ın Edison Adwars yarışmasında birinci olana ve Time Dergisi’nin 2019 yılında en öneli icatlar listesine aldığı Wewalk, moda söktöründen 60 milyon insana ayakkabı dağıtan ve 400 bin kişiye göz ameliyatı yapan TOMS ayakkabıları, oyun sektöründen ise üniversiteden mezun olduğu yıl Otizmo isimli bir oyun geliştirerek bireylerin tabletten oyun oynayarak eğitim lamlarının önünü açan ve şuan 15 bin bireyin eğitim aldığı otizmo gibi örnekleri ardı ardına sıralayabiliriz. 

Sosyal Fayda Uzmanı İsmail Hilmi Adıgüzel: “Toplumsal ve Ekonomik Kalkınmanın En Geçerli Yolu Sosyal Girişimcilik”

Salt ekonomik kalkınmanın ülkelerin ve toplumların kalınmasını sağlamadığı apaçık ortadadır. Ekonomik kalkınmanın yanı sıra toplumsal kalkınmanın sağlanması gerekmektedir. bunun en etkili yolu ise ekonomik alanda çalışan işletmelerin toplumsal sorunlar ile de ilgilenmesi ve kendi alanları veya etki çevrelerinde sosyal fayda üretiyor olmaları gerekmektedir. Bu sosyal faydanın kalıcı olması için ise sosyal sorumluluk projesinden çok sosyal faydayı şirkete ortak ederek uygulanmalı. Bu sayede sorundan etkilenenler ve sorundan etkilenenlerden etkilenler markayı sahiplenecek ve daha fazla kar ve daha fazla fayda üretilmiş olacaktır. 

Global Girişimcilik Haftası Tüm Dünya’da Aynı Anda Kutlanıyor!

170 ülke ile aynı anda kutlanan Global Entrepreneurship Network (GEN)  Türkiye’de 2008’den bu yana, Kasım’ın 3. haftasında tüm Dünya ile aynı anda Türkiye’de de TOBB şemsiyesi altında kutlanmaktadır. Ana amacı; gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmelerini sağlayabilmektir. Her ülke Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirdiği tüm girişimcilik etkinliklerini tek bir raporda toplayıp global girişimcilik konferansında sunmaktadır. 

Bu çerçevede uluslararası sosyal girişimcilik ağının Türkiye temsilciliği olan Social Business Global Türkiye olarak düzenlemiş olduğumuz etkinlikler Global Girişimcilik Haftası Türkiye raporuna eklenerek tüm ülkelerin girişimcilik etkinliklerinin raporlandığı Global Entrepreneurship Network raporunda yer alarak yayınlanmaktadır. 

Sosyal Girişimcilik ve  Sosyal Şirket Yönetiminin Önemi Artıyor 

Sosyal girişimcilik konusu genç girişimciler açısından önemli olmakla birlikte ulusal ve uluslararası arenada faaliyet yürüten şirketler açısından da oldukça önem arz etmektedir. Hatta konuyla ilgili olarak 20 Ağustosta 2019’da amerikan ekonomisinin %30’luk payına sahip 181 şirketin CEO’su ortak bir bildiri yayınlayarak artık salt kar odaklı şirket yönetiminden sosyal fayda odaklı şirket yönetimine geçiş yapacaklarının ve bu konuda öncü olduklarını açıklayarak bir bildiri imzaladılar. Bildirinin orijinal metnine ve imzalara tıklayarak ulaşabilirsiniz

Ülkemizin ve Dünya’nın sosyal ve finansal sorunlarının çözümü noktasında hayati öneme sahip olduğunu düşündüğümüz ve tüm Dünya da Social Business olarak adlandırılan yeni bir sisteme geçmeye hazırlanıyor. Her geçen gün öneminin arttığı bu kavram ülkemizde de tüm Dünya ile aynı anda anlaşılması ve entegre olunması adına girişimcilik ekosisteminin içerisinde sosyal girişimciliği önemsiyoruz. 

Adıgüzel: “Sonrasında ise bizler Social Business Global olarak yine yıl içerisinde sosyal girişimciliği etkin bir biçimde yaygınlaştırmak adına her sektör ve yaş grubu için ulusal ve uluslararası düzeyde çalıştaylar, zirveler, seminerler ve atölyeler düzenleyerek yaygınlaştırmaya çalışıyor olacağız.” dedi.

 İsmail Hilmi Adıgüzel Kimdir:

İzmir’in ilkler şehri olarak bilinen Bergama ilçesinde dünyaya gelen İsmail Hilmi Adıgüzel, Acayipişler Atölyesi ‘nde yaptığı ajans başkanlığı ve marka danışmanlığı görevlerinin yanı sıra şöyle özetlenebilir:

İletişim fakültesinde okuyan öğrencilerin staj imkanı sorununa çözüm bulmak ve mesleki anlamda deneyim elde etmelerine olanak sağlamak adına, uzun dönem staj yaparak portfolyolarını oluşturabilecekleri bir yapıda 2011 yılında Genç Haber‘i kurmuş ve bu yapıyı  sosyal girişime dönüştürmüştür. Genç Haber’e, yayın hayatında “Gençlere özgü tek haber sitesi” olma özelliğinin yanı sıra bu sayede başka bir anlam daha katarak yoluna devam etmektedir.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilmek adına İKİ KİTAP YAYINEVİ’ni kurmuştur. “İKİ KİTAP YAYINEVİ’nin özelliği anlamını adında da barındırdığı üzere basılan her kitabı ikişer kitap halinde satmasıdır. Böylece kitapların birisini satın alan kişi okurken, diğer  eşi de satın alan kişi adına eğitimde fırsat eşitliği sağlanamamış bölgelerdeki kütüphanelere bağışlanmaktadır.Bu strateji ile kitap bağışını artırarak kütüphanelerin gelişmesine öncü olma misyonu ile kurulan ilk yayınevi olma özelliğine sahip bir sosyal girişim olarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.

Sosyal Girişimcilik adına almış olduğu notları ve kaleme aldığı makaleleri bir araya getirdiği üçleme serisinin ilk kitabı olan “Sosyal Girişim-cilik güncellenmiş versiyonu ile Kapitalizm v2.0” kitabını da Aralık 2019’da İ KİTAP YAYINEVİ’nden çıkarmıştır.

Ülkemizde ilk kez organize edilen ve 20 ülkeden (Tunus, İngiltere, İtalya, Hindistan, Mısır, Fas, Kırgızistan, İspanya, Pakistan, İspanya, Kanada, Romanya, Cezayir, Yunanistan, Çin, Hong Kong, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Portekiz)  katılımcının yer aldığı Uluslararası Sosyal Girişimcilik Çalıştayı’nı Temmuz 2019’da organize etti.

Sosyal girişimciliğin ülkemizde daha fazla uygulanması adına yaptığı birçok organizasyonun yanı sıra önemli ilklere de imza atan Adıgüzel, Hakkari Üniversitesi’ndeki ilk girişimcilik etkinliğini, Düzce Ticaret Odası ve Düzce Üniversitesi’nin de katkıları ile Düzce’deki ilk “Uluslararası Girişimcilik Etkinliği”ni ve “Düzce Uluslararası Sosyal Girişimcilik Zirvesi”ni düzenledi. 2019 yılında 22 ilde 74 girişimcilik etkinliği organize edilmesine öncülük etti.

Daha Fazla Göster

Mihriban Kurt

Çukurova Üniversitesi Radyo ve Televizyon 1. sınıf öğrencisiyim. Instagram'da Sporcups adı altında güncel olarak basketbol haberleri paylaştığım bir sayfam var. Sosyal Medya'da beni takip etmek isterseniz adımın bulunduğu kısımda sosyal medya hesaplarım mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.