ETKİNLİKSergi

İletişim Başkanlığı, “360 Kültür Sanat Gösterimi” kapsamında “Kazasker Mustafa İzzet Dijital Sergisi” düzenliyor

İletişim Başkanlığı tarafından “360 Kültür Sanat” projesi kapsamında, Ayasofya Camii’ndeki 7,5 metre çapındaki hat levhalarından Washington Anıtı’ndaki mermer Osmanlı kitabesine kadar dünyanın dört bir yanında birçok eserde imzası bulunan “Kazasker Mustafa İzzet Efendi” anısına hazırlanan hat eserleri dijital sergisi, 15 Aralık’ta Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açıldı.

İletişim Başkanlığı milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerimizi yeni iletişim araçlarını ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşlarımızın erişimine sunmaya devam ediyor. Başkanlık, hologram ve özel projeksiyon teknolojisi ile dijital sergilerin gerçekleştirileceği yeni bir “360 Kültür Sanat” projesini daha hayata geçiriyor. Bu kapsamda, Ayasofya Camii’ndeki 7,5 metre çapındaki devasa levhalardan Topkapı Sarayı Hazine Koğuşu kitabesine, Kahire Kavalalı Türbesi’ndeki İnsan Suresi’nden Washington Anıtı’ndaki mermer Osmanlı kitabesine kadar birçok mekânda izi bulunan ve eserleriyle hat sanatına özgün bir yorum getiren “Kazasker Mustafa İzzet Efendi” anısına hazırlanan hat eserleri dijital sergisi, 15 Aralık Salı günü Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açıldı.

19. yüzyıl Osmanlı hat sanatının ve musikisinin büyük isimlerinden, sülüs ve nesih yazılarında zamanının öncüsü Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin eserleri ve hayat öyküsü üç boyutlu hologram ve özel projeksiyon cihazları ile “360 Kültür Sanat Gösterimi” kapsamında sanatseverlerle buluşuyor. 31 Aralık 2020 tarihine kadar 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi, Kovid-19 tedbirleri kapsamında hafta sonu ziyarete kapalı olacak. Sergiye girişlerde ateş ölçümü yapılarak, misafirlerin maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması sağlanacak. 

Kazasker Mustafa İzzet Efendi hakkında  

Eserleri sınırları aşmış hat sanatının önemli temsilcilerinden olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi, 1801 yılında Kastamonu Tosya’da doğdu. Osmanlı sanat dünyasının saygıdeğer isimlerindendir. Mustafa İzzet Efendi, hayatı boyunca 11 mushaf, 30’dan fazla enam, 250’den fazla hilye ile yüzlerce levha, kıta ve murakka yazdı. Ayasofya Camii-i Şerîfi’nin 1848’deki restorasyonu esnasında yazmış olduğu takım levhalar ve kubbedeki Nûr Sûresi istifi en önemli eserleri arasındadır. Washington Anıtı’nda bulunan kitabesi ile de sınırları aşmış bir hattattır. Mustafa İzzet’in nesih harfleri, Osmanlı matbaacılığında 1928 harf inkılâbına kadar kullanılmıştır. 15 Kasım 1876’da vefat eden Mustafa İzzet Efendi, Tophane’deki Kâdirihâne Tekkesi’nin hazîresine defnedilmiştir.

TARİH: 15 Aralık 2020 – 31 Aralık 2020

SAAT: 10:00 – 16:00

YER: Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.