Başarı HikayeleriGenelİnternetİŞ DÜNYASIKariyerTEKNOLOJİ

Elon Musk, Dijital Dünyanın Dahi Çocuğu!

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, gençlerin yeni idolü olmaya aday. Elektrikli araç Tesla’ nın yanı sıra SpaceX şirketinin de kurucusu olan Musk , girişimci fikirleriyle 185 milyarlık bir servetinde sahibi olmayı başardı. Peki Elon Musk dijital dünyanın zirvesine oturmayı nasıl başardı?

Hayal Et ve Uygula!

Dijital dünyanın dahi çocuğu olarak anılan Musk, gün geçmesin ki yeni projeleri ve sosyal medyada açıklamalarıyla gündeme konu olmasın. Her girişimci gibi önce fikir üretip sonra uygulamaya geçen Musk’ın ateşlediği son fitil Kızıl Gezegen Mars’ta kurmayı planladığı koloni. Aslında bu projenin ilhamı 2001 yılında uzaya göndereceğini umduğu Rus balistik füzelerini almaya çalışırken yeşerdi. ”Uzay seyahati fikri” çılgınca bir fikir gibi görünse de Musk, SpaceX adlı firmasında kendi roketlerini yapmaya başlamıştı bile. Amacı uzayı devlet tekelinden çıkartmaktı. 2008 yılında 100 milyon doların üzerinde yatırım yaparak tekrar kullanılabilir roket yapımının öncüsü oldu. Bu yatırım sürecinde her şey planladığı gibi gitmedi. Öyle ki bir dönem bireysel kredi çekmek zorunda kalacak kadar meteliksiz kaldığı oldu. Seneler sonra bu dönemden hayatının en zor yılı olarak bahsedecekti.

2009’da ise çektiği tüm zorlukları ardında bırakan Musk kendisini bugünlere taşıyacak yeni anlaşmalara imza attı. NASA , SpaceX firmasıyla 1,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı ve dünya üzerinde görülmemiş bir ilke imza atıldı. Bu imzayla SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihte yerini aldı.

Aslında Musk’ın büyük servete kavuşmasında en büyük pay dahice planladığı projesi olan elektrik teknolojisi ile çalışan Tesla’ya ait. Musk’ı bu noktaya taşıyan başarının temelinde yatan ise insanlığa bugün kazandırmayı amaçladığı ve inşa etmeden vazgeçmeyeceği teknolojik fikirler, hayallerinin ve tutkularının peşinden koşması , girişimci yapısı olmalı muhakkak. Henüz 24 yaşında hayallerini gerçekleştirebilmeyi ve buna olan inancını koruyan Musk’ın başarıları kadar başarısızlık hikayeleri de olmuş. Fikirleriyle alay eden, imkansız veya anlamsız işlerle uğraştığını düşünenler de…

Hayallerinin peşinden koşmakta kararlı bir girişimci , dijital dünya uzmanı ve yatırımcı olan Musk’ın Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin 2. ismi olduğu da söylentiler arasında.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.