Başarı HikayeleriE-TicaretGenelGİRİŞİMCİLİKGirişimlerGüncelİŞ DÜNYASIKariyerManşetMarkaMODAStartup

Bir Girişimcilik Serüveni: 4 yılda 6 Şirket Kurdu

34 yaşındaki genç girişimci Hakan Baş, son 4 yılda peş peşe 6 start up kurarak başarıya imza attı. Genç girişimci kısa zamanda şirketlerini büyüttü ve birçok yatırımcıyla iş ortaklığı kurdu.

Lidyana.com’un ortağı ve CEO’su Hakan Baş, bir girişime imza atarak 2012 yılında moda e-ticaretinde kurduğu site ile ön plana çıktı. Bunun yanı sıra Krombera, Anibera, Peak Games, Berabera ve Probera’nın da kurucu ortağıdır. Genç yaşta 6 şirketin kurucu ortağı olmakla dikkatleri çeken Hakan Baş, girişimciliği hayat tarzı haline getiren bir genç girişimci.

2010’da Türkiye’ye dönerek bu girişimcilik serüvenini başlatan Hakan Baş, babasının en yakın arkadaşı ve Acıbadem Hastaneleri’nin kurucusu olan Mehmet Ali Aydınlar’ı kendine idol olarak belirlemiş.

Hakan Baş, Türkiye’ye döndükten sonraki hayatını şu şekilde anlatıyor: ” Türkiye’ye döndüğümde Garanti Bankası hem çok iyi bir unvan hem de çok iyi bir maaş teklif etti. Orada VP unvanıyla işe başladım. Tam o günlerde Harvard’daki master’ını bırakıp Trendyol’u kuran Demet Mutlu, beni Sidar Şahin’le tanıştırdı. Sidar’la ilk tanıştığımız gün itibariyle çok iyi anlaştık ve böylece Peak Games’in temelleri atılmış oldu. Ben de Garanti Bankası’ndaki görevimden istifa etmeye karar verdim. Ancak ailem bu kararıma çok üzüldü. Bir an istifa etmekten vazgeçtim ve Sidar’ı arayarak durumu anlattım. Demet ve Sidar beni doğru hamleyi yapmam konusunda cesaretlendirdiler. Sonra tekrar düşündüm ve Garanti Bankası’nda iş başladığımın 20. günü istifa ettim.”

HAKAN BAŞ’IN İLK GÖZAĞRISI PEAK GAMES

2010’da Peak Games şirketini Sidar Şahin ile kurmaya adım atarak girişimciliğin temellerini atmış oldu. Bir okey oyunu satın alarak işe başlayan şirket, gittikçe büyümeye başlıyor. Daha sonra bir çiftlik oyunu geliştirmeye başlıyorlar. Şirket, 5-6 ay sonra verdiği emeklerin karşılığını almaya başlıyor. Hakan Baş, Peak Games’i kurduktan bir yıl sonra ayrılıyor. Oradaki serüveninden şu şekilde bahsediyor: ” Orada bir start up kuruluşu ve yabancı yatırım alma sürecinin yönetimini deneyimledim. Peak Games şu an 15 milyon kişinin oyun oynadığı dünyadaki en büyük üçüncü sosyal oyun şirketi oldu.”

DİJİTAL AJANS GİRİŞİMİ

Hakan Baş, ilk girişimi Peak Games’ten 6 ay sonra medya pazarlama alanında bir boşluk olduğunu fark ederek arkadaşı Alper Afşin Özdemir ile iletişime geçerek bir dijital ajans kurmaya karar veriyor. Bera Medya Grubu’nun temelleri atılmaya başlanıyor. %50 ortaklıkla Krombera’yı kuruyorlar. Krombera şu anda Digitürk, Forum AVM, Simit Sarayı, Akbank gibi merkezlerin işletimini sağlayan Turkmall ile Türkiye Basketbol Ligi’nin de dijital ajansı. 60 kişinin çalışma alanını oluşturuyor. Bera Bera adında bir halkla ilişkiler şirketi ve Probera adında da bir prodüksiyon şirketi, Anibera adında bir animasyon şirketini de bünyesinde barındırıyor.

LİDYANA.COM

Krombera, Alex de Souza’nın sosyal medya hesaplarını yönetirken, Alex, Alper Özdemir ve Hakan Baş’a Türkiye’de bir yatırım yapmak istediğini söyler. Böylece bir e-ticaret projesi geliştirmeye başlarlar. Onur Kınay, İsmet Öztanık, Arda Turan ve Saffet Ulusoy’un da olduğu 6 kişilik ekip, Lidyana.com’u kurmak için harekete geçiyorlar. Daha sonra Alex, futbol camiasıyla ilgili bazı sorunlardan dolayı yatırımdan vazgeçiyor. Hakan Baş bu durumla karşılaşınca yılmıyor ve çözüme kavuşturuyor. Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın’la iletişime geçiyor ve Nevzat Aydın’ın da içinde bulunduğu 12 kişi ile şirket kuruluyor. Hakan Baş, 12 kişi ile ortak olmanın zorluklarından ziyade, tecrübe deneyim açısından çok iyi olduğunu dile getiriyor.

Daha Fazla Göster

Rabia Kum

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.