DonanımDÜNYAEĞİTİMStartupSürekli EğitimTEKNOLOJİ

BAU Hibrit Eğitim Merkezi Kapılarını Açıyor

Türkiye’de uzun yıllardır hibrit eğitim modelini uygulayan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), tamamen teknolojik gelişim üzerine kurduğu özel binada, dijital eğitimin merkezi olarak faaliyet göstermeye hazırlanıyor. Online eğitimi profesyonel bir sisteme dönüştürerek Türkiye ve dünyadaki uzaktan eğitime de katkı sunacak BAU Hibrit Eğitim Merkezi, dünyada eğitim teknolojisinde ilk Start-Up merkezi olacağını basın mensubuna duyurdu.

Harvard Üniversitesi’nde kurulan sistemin aynısına sahip ve Türkiye’de hiçbir örneği olmayan sınıf ile öğrenciler hem sınıflarda fiziksel olarak bulunabilecek hem de derslere dışarıdan bağlanabilecekler. Dokunmatik projeksiyonlar sayesinde ise görüntü ve ses tahtaya yansıtılacak, sınıfın camlarına öğrenciler tarafından yazılar yazılabileceğini bildirildi.

360 derece Tasarımla Hibrit Eğitim

Hibrit Eğitimi’n konumlandırma olarak 360 derece tasarım olduğunu belirten BAU Rektörü Şirin Karadeniz, eğitimi şu cümlelerle anlattı: “Burada bir öğrencinin gelişmesi sadece akademik eğitim değildir. Biliyorsunuz Türkiye’de biz sadece dersleri ve sınavları konuşuyoruz.  Ama çocuğu hem fiziksel gelişimi, sosyal gelişimi, entelektüel gelişimi gibi alanlarda bir hibrit yaklaşım modeli geliştirdik.  Buradaki amacımız öğrenmedeki deneyimi tüm üniversite boyunca her alanlarda, Online’de veya dijitalde, ya da yüz yüze de, kampüs içi ve kampüs dışı, İstanbul içi veya dünyanın herhangi bir yerde farklı deneyimleri elde edebilmesi aslında biz hibrit eğitim modelleri geliştirdik. O yüzden hibrit eğitim modeli dersi dediğimizde hem dersleri, hem de öğrenciye sunduğumuz her türlü imkanları birleştirmek olarak düşünün.”

BAU Hibrit Eğitim Merkezi, Türkiye’de İlk Olma Özelliği Taşıyor

BAU Uzaktan Eğitim Birimi Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Ergün Akgün, Hibrit Eğitim Sistemini anlattı: “Bu merkez Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Bu ilk olma özelliği sadece teknoloji ile ilgili değil, işin içinde eğitim teknolojisi katmayla bu ilk oluşuyor. Neler var içinde? Mesela içinde bulunduğumuz bu odada görüntü ve ses sistemlerini Harward’da Y Üniversitesi kullanılan bu teknoloji bizim kendi hibrit eğitim standartlarımıza göre oluşturup bu sınıf içerisinde entegre ettik. Öğretim Üyelerimiz, istediği zaman bu sınıfta canlı ders yapabiliyor. İçerideki bütün teknolojiler bir tablet üzerinden kontrol edebiliyor. Aynı zamanda karşı taraftaki öğrencilerin sesleri, görüntüleri ve paylaşmak istediği dökümanlarını burada görüntüleyebiliyorlar.

BAU Uzaktan Eğitim Birimi’nde gerçekleşen tanıtımda Akgün, basın mensuplarına birimdeki odaları göstererek anlattı: “Bina içerisinde bu sınıftan farklı yaklaşık 20’ye yakın sınıf var. Bu sınıf içerisinde 10 sınıfımız öğretim üyelerimizin bire bir girip akustik ses akustiğinizin canlı ders yapmaya imkan verme şekilde tasarlandı. Ana bilim dalı, kendi özel teknoloji içerisinde yer aldığı sınıflardan oluşuyor. İki tane büyük stüdyomuz var. Öğretim üyelerimiz buradan banttan ders tasarlamak istediğinde buraya geliyor. Aynı zamanda aşağıda geleceğin öğrenme laboratuvarı dediğimiz ve 7 tane alandan oluşan bir sınıf var.

Dünyada ilk Start-up merkezi olacağını belirten Akgün, girişimcilerin iş fikri sırasında fikirlerini de uygulama alanı olduğunu söyledi: “Bu binanın içerisinde eğitim teknolojileri alanında bir iş fikri oluşan girişimcileri ağırlıyoruz aslında. Hem bu işin mutfağında yer alarak buradaki eğitim teknoloji içerisindeki eğitim teknolojileri takip ediyorlar, hem de buradaki iş fikirlerini uygulayabiliyorlar. Aynı zamanda burayı ofis olarak da kullanabiliyorlar. İçeride bulunan eğitim Teknologlarıyla hem akademik alanında kendilerine danışmanlık sağlanıyor, hem de işlerini sektöre iş birliği yapmakta. Hibrit eğitim merkezimizden yararlanıyorlar.

Daha Fazla Göster

Merve Uçan

Merhaba, Ben Merve. Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı ve Medya Bölümü öğrencisiyim. Gazetecilik hayatıma üniversitenin ikinci sınıfında başladım. Fakültemizin gazetesi olan "Kampüs Haber" de, etkinlik haberleri ve özel haber yazdım. Daha sonra okulumuzun rektörlük kısmında muhabir olarak çalıştım. Haber metni yazma ile birlikte, fotoğraf çekimi, tasarım programları (Photoshop, Premiere, Illustrator) gibi alanlara da hakimim. Dijital gündemleri yakından takip ediyorum. Sosyal medyayı yakından takip ediyorum. Farklı içerikler de olmak üzere, daha çok bu alan ile ilgili haberler yazıp, siz değerli okurlarımıza paylaşmayı hedefliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.