EĞİTİMLiseSınavSürekli EğitimÜniversite

BAKAN SELÇUK, YÜZ YÜZE EĞİTİM PLANLAMASINI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yüz yüze eğitim ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, daha önce yapılan açıklamalarda köy okullarının 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlayacağını duyurmuştu. 8. ve 12. Sınıflar için ise 1 Mart tarihini işaret etmişti. Yeni açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, ilkokul, ortaokul, lise ve Üniversite girişi sınavına hazırlanan 8. Ve 12. Sınıf öğrencileri yüz yüze eğitim planlamasını da aktardı. Peki, yüz yüze eğitim planlaması nasıl olacak? Öğrencilere yüz yüze eğitime zorunlu mu tutulacak? Derslerin saat aralığı ne olacak? Lise sınavları iptal mi olacak, Ne zaman olacak? işte detaylar…

1 Mart’ta Yüz Yüze Eğitim Başlıyor

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitiminin 1 Mart tarihinin Okul öncesi, özel eğitim, ilkokul ile lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan 8 ve 12. sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitiminin olacağını bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığından illere gönderilen yazıda ise yüz yüze eğitim planlaması uygulama aşaması açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla yüz yüze eğitim uygulamalarına ilişkin illere gönderilen yazıda, “1 Mart 2021 tarihinden itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacaktır.” bilgisi paylaşıldı. Buna göre, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile çok programlı Anadolu liseleri alan/dal derslerinin yüz yüze eğitimlerinde “meslek.eba.gov.tr” İnternet adresinde yayınlanan “2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı” kullanılacak.

“Dersler Haftada En Az 16, En Fazla 24 Saat Olacak”

Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinin 12’nci sınıflarında yüz yüze eğitim, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklentileri de dikkate alınarak haftada 24 ders saatini geçmeyecek şekilde planlanarak yapılacak. Öte yandan, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla verilecek dersler ve saatleri de “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlandı.

“Yüz yüze Eğitim İsteğe Bağlı Olacak”

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olacak, devam zorunluluğu aranmayacak. Ancak yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, Kovid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek

Lise Sınavları İptal mi Olacak, Ne Zaman Yapılacak?

Bakan Selçuk, “Liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 1 Mart’tan itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak ve birinci döneme ilişkin tüm iş ve işlemler, 19 Mart Cuma gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak. Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020’ye kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, ilgili alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacak. Sınav tarihleri, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-Okul Sistemine işlenecek. Sınavlar herhangi bir iptal durumu ise henüz bulunmuyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.