Görsel Sanatlar

ATÖLYE’nin Turkcell için geliştirdiği tasarım eğitimi projesi “Turkcell CX Lab”e uluslararası ödül

Kurumlara tasarım ve yaratıcılık alanlarında birçok farklı hizmet sunan Türkiye’nin ilerici kuruluşu ATÖLYE’nin Turkcell için geliştirdiği tasarım odaklı öğrenme projesi “Turkcell CX Lab” (CX: Müşteri Deneyimi), alanındaki en saygın ödüllerden biri olan “Core77 Tasarım Ödülleri 2020”de, Tasarım Eğitimi İnisiyatifi kategorisinde bine yakın başvuru arasından sıyrılarak ödül almaya hak kazandı.

ATÖLYE’nin kazandığı “Dikkate Değer Tasarım Eğitimi Ödülü” tasarım odaklı düşünme ilkelerini kılavuz alarak eğitim programları geliştiren projelere veriliyor. ATÖLYE’nin üç kolundan biri olan “ATÖLYE Akademi” ekibi tarafından hayata geçirilen bu proje, Turkcell müşteri deneyimi ekiplerini, yenilikçi çözümler üretebilmek için müşteriyi merkezine alan bir yapıya dönüştürmeye ve güçlendirmeye odaklandı.

Turkcell CX Lab projesi kapsamında, öncelikle katılımcıların “İnsan Odaklı Tasarım” becerileri geliştirmesi için özgün bir eğitim programı tasarlandı. Bu programa katılanlar, Turkcell’in zorlu tasarım problemlerini dört ay süren eğitimde ele alırken aynı zamanda yaratıcı özgüvenlerini ve empati becerilerini geliştirme imkânı buldular. Eğitimler sonrasında mezun olan 40 değişim öncüsü Turkcell için farklı alanlarda 11 adet yüksek etkili proje tasarladı.

Sürecin sonunda seçilen projeler arasında “Hediye Havuzu” olarak adlandırılan ürün fikri geliştirilerek Turkcell müşterilerinin kullanımına sunuldu. Hediye Havuzu uygulaması, kullanıcıların birçok kanal ve uygulama üzerinden kazandıkları hem güncel hem de geçmişteki hediyelere tek bir alandan kolayca erişmesine imkân veriyor.

ATÖLYE Hakkında

Kurumlara; strateji, tasarım, mimarlık ve teknoloji odaklı yaratıcı danışmanlık ve tasarım hizmetleri sunan ATÖLYE, içinde bir Stratejik Tasarım Stüdyosu, bir Yaratıcı Platform ve bireysel ve kurumsal dönüşüme odaklı bir Akademi bulunduran, ilerici ve araştırmacı bir organizasyon. ATÖLYE, sistem odaklı düşünme, sürdürülebilirlik ve mimari tasarım alanlarında deneyimli bir tasarımcı olan Engin Ayaz ile matematik, çevre bilimleri ve disiplinlerarası tasarım eğitimi alan sosyal girişimci, sistem tasarımcısı ve stratejist Kerem Alper tarafından 2013 yılında kuruldu.

ATÖLYE’nin Stratejik Tasarım Stüdyosu 50 kişilik çekirdek ekibiyle; eğitim, teknoloji, finans, telekomünikasyon ve sosyal etki gibi alanlarda çetrefilli sorunlar için çözümler geliştiriyor. ATÖLYE’nin Yaratıcı Platform’u, çeşitli becerilere sahip 150’nin üzerinde disiplinlerarası profesyoneli “komünite” adı altında bir araya getirerek mümkün olan en geniş çerçevede yaratıcı etkileşimlerin gerçekleşmesine alan açarak bu sistemin belkemiğini oluşturuyor.

ATÖLYE bünyesindeki Akademi ise tasarladığı eğitim programlarıyla bireylerin ve takımların yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkarmalarını teşvik ederek yenilikçi ürün ve hizmetler tasarlamaları yönünde onları geliştiriyor. Bireylere ve organizasyonlara yaratıcı liderlik, radikal işbirlikleri ve sistemik tasarım alanlarında yetkinlikler ve yeni düşünme şekilleri kazandırmak üzere kurulan ATÖLYE Akademi, kurumlara özel olarak sunduğu sanal öğrenme deneyimleri, programlar ve tasarım sprintleri aracılığıyla bireyleri kendi kurumunda birer değişim öncüsüne dönüştürmeyi hedefliyor.

ATÖLYE aynı zamanda ekonomileri ve toplumları harekete geçirecek yaratıcılığa kaynak oluşturmak amacıyla kurulan “kyu Collective”in de bir üyesi. kyu Collective, bünyesinde IDEO, SYPartners, Sid Lee, BEWorks, Godfrey Dadich gibi her biri alanında öncü yaratıcı kurumlar barındıran uluslararası bir organizasyon.

ATÖLYE, 2014 yılında Stanford Üniversitesi d.school tarafından en etkili proje olarak değerlendirilirken, 2016 yılında Monocle Dergisi tarafından sektörünün lideri yaratıcı bir platform olarak tanımlandı.

Core77 Tasarım Ödülleri Hakkında

Tasarım girişiminin tüm alanlarında mükemmelliği arayan Core77 Tasarım Ödülleri, her yıl tasarım mesleğinin zenginliği ile uygulayıcılarının anlayış ve azmini ödüllendiriyor. Şu anda dokuzuncu yılında olan ödül programı, hem öğrencilere hem de profesyonellere 18 farklı tasarım disiplininde küresel ölçekte en iyi çalışmalarını tanıtma fırsatı sunan yaygın bir platform.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.