EĞİTİMGüncelManşetSürekli Eğitim

GENÇLERE BTK’DAN DİJİTAL EĞİTİM FIRSATI

BTK’dan Ücretsiz Yazılım Eğitimi ile 1 Milyon İstihdam

Bilgi teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyenler için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Akademi tarafından alanında uzman eğitmenlerce eğitimler veriliyor. Bu eğitimler ücretsiz olmakla beraber yaş sınırlaması bulunmuyor. BTK Akademi Eğitim Portalı ile 1 Milyon İstihdam hedeflenmekte olup kayıtlar devam ediyor.

Hızla gelişen Bilgi Teknolojileri, ülkeleri toplumsal dönüşüme uğratarak, ekonomideki tüm endüstrileri etkilemesiyle birlikte çağın en büyük rekabet alanı olmuştur. Bilgi teknolojilerinin her alanda çok daha fazla kullanılmasından kaynaklı olarak şirketlerin bu alandaki yetişmiş insan gücüne ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Ülke olarak bu alandaki insan gücümüz istenilen seviyede olmadığından, birçok şirket bilgi teknolojilerindeki ihtiyaçlarını yurt dışından karşılamaya başladı.Bu alanda açığı fark eden BTK kendi yetiştirdiği yazılımcılar ile istihdamı sağlamak için gençlere dijital eğitim fırsatı sunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 1 Milyon İstihdam Projesi Program Yöneticisi Emre Alıç, ‘Türkiye’nin ilk ve tek Bilgi Teknolojilerine özel eğitim ve istihdam projesi: ‘1 Milyon İstihdam Projesi’ hakkında merak edilenleri anlattı. “Bilgi Teknolojileri alanında söz sahibi olmak için en önemli unsurun yetişmiş insan kaynağı olduğu gerçeğini görüyoruz” ifadesini kullanan Alıç, “Bu nedenle Bilgi Teknolojileri alanına nitelikli insan yetiştirecek ve bu alandaki ihtiyacı, işveren ile adayı bir araya getirerek çözecek ‘1 Milyon Yazılımcı Projesi’ni geliştirdik” açıklamasını yaptı.

Gelişim programları içerisinde;

Mobil Uygulama Geliştirici

Front-End Web Geliştirici

Back-End Web Geliştirici

Oyun Geliştirici

Yazılım Geliştirici

Yazılım Test Uzmanı

Veri Bilimci

Veri Analisti

Büyük Veri Yönetim Uzmanı

Makine Öğrenmesi Uzmanı

İş Analisti

Proje Yöneticisi

Network Uzmanı

Sistem Yöneticisi

Veritabanı Yöneticisi

Devops Uzmanı

Bilgi Güvenliği Uzmanı

Sızma Testi Uzmanı

Siber Güvenlik Uzmanı

Zararlı Yazılım Uzmanı

Adli Bilişim Uzmanı

Eğitimleri vardır.

Bu eğitimler nasıl ve hangi sıra ile alınmalıdır.

Eğitimi alabilmek için öncelikle sisteme kayıt olarak, öz geçmişinizi doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra Kariyer Rehberi sayfasında yer alan gelişim programlarını inceleyebilirsiniz. İlk tamamlanması gereken program “Bilgi Teknolojileri Giriş Programı”dır. Bu programı tamamladıktan sonra Kariyer Rehberi sayfasında yer alan gelişim programlarını inceleyebilir ve içeriklerini inceleyerek ilerlemek istediğiniz alanları belirleyebilir, eğitimleri programda belirtilen sıra ile BTK Akademi Online Eğitim Platformu üzerinden alabilirsiniz.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Uygulama girişi “https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login” linki üzerinden yapılmaktadır. Uygulamaya üyeliğiniz bulunmuyor ise web adresine giriş yapıldığında ekranda bulunan Kayıt Ol butonuna basılır.

Kullanıcı kayıt ekranında Eski Kimlik Bilgileri ile Kayıt (T.C. Eski nüfus cüzdanına ait bilgiler ile) ve Yeni Kimlik Bilgileri ile Kayıt (T.C. Eski nüfus cüzdanına ait bilgiler ile) olmak üzere iki(2) seçenek görüntülenir. Kullanıcı kimliğine uygun kayıt tipini işaretleyerek ileri butonuna basar.

Eski Kimlik Bilgileri ile Kullanıcı Kayıt Ekranı:Ekranda T.C. Kimlik No, Cilt No, Aile Sıra No ve Sıra No giriş alanları gözlemlenir. Kimlik üzerinde bulunduğu hali ile bilgilerin tamamı doldurulmalıdır. Ekranda bulunan soru işaretinin üzerine gelindiğinde ekranda kimlik üzerinde bilgilerin bulunduğu alanlar görüntülenebilir.

İleri butonuna basıldığında Kullanıcı Kayıt bilgileri ekranına geçilir. Ekranda e-posta, e-posta tekrar, Cep Telefonu, Yaşadığınız Şehir, Çalışma Şekli giriş alanları ve “Başvurunuza ilişkin tüm bilgilendirmeler e-posta adresinize iletilecektir. Lütfen e-posta adresinizin doğruluğundan emin olun.” uyarısı gözlemlenir.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra kayıt etmiş olduğunuz e-posta adresine aktivasyon maili 48 saati çerisinde iletilecektir. E-posta içerisinde yer alan Aktivasyon Link butonuna basılır.

Şifre Aktivasyon ekranında TC Kimlik No alanına kayıtlı T.C. Kimlik numaranız gelecektir. Ekranda “Şifre” ve “Şifre (Tekrar)” alanları doldurularak Kaydet butonuna basılır.

Kullanıcı oluşturmuş olduğu parola bilgisi ile uygulamaya giriş yapabilir.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler https://www.btkakademi.gov.tr/portal/ adresini ziyaret edebilirler.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.