DÜNYAETKİNLİKGenelGörsel SanatlarGüncelKÜLTÜR SANATManşetSergi

3. İngiltere Türk Toplumu Sanat Sergisi Açıldı

Türk Toplumu Sanat Sergisi, 15 Şubat 2021’de online olarak açılış törenini gerçekleştirdi. T.C. Londra Başkonsolosluğu ve Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği serginin bu yıl üçüncüsü düzenlendi.

Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş serginin açılışında yaptığı konuşma ile serginin temel amacının, İngiltere’de yaşayan fakat birbirlerinden haberdar olmayan sanatçıların bir araya gelmelerini sağlayarak, sergi açmaya teşvik etmek ve bu sanatçılar arasında iletişim ve dayanışmayı daha güçlü bir hale getirerek sanatçıları daha geniş bir kitleye ulaştırmak olarak belirtildi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türkiye ile diğer ülkelerdeki insanlar arasında kültür-sanat açısından bağ kurmayı amaçladıklarını açıkladı. Pandemi ile çevrim içi olarak bir araya gelip birbirlerinden haberdar olmaları sağlanan sanatçıların, eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen sergi, 15 Şubat- 15 Mart tarihlerinde  https://yeelondon.org.uk/3rdturkishcommunityartexhibition/ adresinden 1 ay boyunca online olarak sanatseverlere açık olacak.

Sergi için 70’ten fazla sanatçı ve 140’tan fazla eser başvuru yaptı. 51 sanatçı ve 88 eseri jürinin seçimleri ile sergiye alındı. Ali Ergin, Esma Uğruluoğlu, Bahar Ulus, Adam Turk, Eylül Özmen, Mürüde Mehmet, Orhun Bora gibi sanatçıların katıldığı serginin proje koordinatörlüğünü Ayşe Gökçen Yücel üstlenirken, web tasarımını Yunus Emre Karadağ, editörlüğünü ise Meryem Küçük üstlendi. Sergide geleneksel sanatların yanı sıra modern sanatların da yer aldığı bir çok eser sanatseverlere sunuldu.

Daha Fazla Göster

Rabia Kum

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamanızı kapatıp tekrar giriş yapmayı deneyiniz.